İzlanda'daki Yanardağ Patlaması
Haberler » Yerel » Haber

İzlanda'daki Yanardağ Patlaması

İzlanda'daki Yanardağın Faaliyete Geçmesi ve Püskürttüğü Kül Bulutunun Avrupa'nın Büyük Bölümünü Kaplayarak Uçuş Güvenliğini Tehlikeye Düşürmesi Sonucu, Antalya Uluslararası Hava Limanı'ndan Avrupa'daki Çeşitli Şehirlere Yapılacak 20'den Fazla Uçuş İptal Edildi

İzlanda'daki Yanardağ Patlaması

İzlanda'daki yanardağın faaliyete geçmesi ve püskürttüğü kül bulutunun Avrupa'nın büyük bölümünü kaplayarak uçuş güvenliğini tehlikeye düşürmesi sonucu, Antalya Uluslararası Hava Limanı'ndan Avrupa'daki çeşitli şehirlere yapılacak 20'den fazla uçuş iptal edildi.

Antalya Uluslararası Hava Limanı Mülki Amiri ve Vali Yardımcısı Hayrettin Balcıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sabah saat 07.30 itibariyle Antalya'dan, başta İskandinav ülkeleri olmak üzere İngiltere, Almanya, Hollanda gibi bazı Avrupa ülkelerine yapılacak 20'den fazla uçuşun iptal edildiğini söyledi.

Çeşitli uçuş iptalleri yapılarak sayının giderek arttığını belirten Balcıoğlu, şöyle konuştu:

'Avrupa'daki hava limanlarının büyük bölümünün üstü kül tabakasıyla kaplı. Bu da uçuş güvenliğini tehdit ediyor. Bu durumu sürekli takip ediyoruz. Bu ülkelerdeki hava limanlarına gidecek turistlerin, boşu boşuna hava alanına gelmemesi için de koordineli bir çalışma yürütüyoruz. Avrupa'daki havaalanlarından gelen notamları alarak, uçuşları iptal edilen seyahat acentelerini bilgilendiriyoruz. Acenteler de müşterilerini konakladıkları otellerde tutmaya devam ediyor. Hava limanında oluşturduğumuz bir ekip sürekli bu konuyu takip ederek, koordinasyonu sağlıyor.'

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Başmüdürü Osman Serdar da AA muhabirine, Kuzey Avrupa ülkelerindeki havaalanlarının büyük bölümünün hava trafiğine kapatıldığına dikkati çekti.

Serdar, rüzgarın etkisiyle kül tabakasının sürekli hareket halinde olduğunu, zaman içinde kimi havaalanları kapatılırken, kimi havaalanlarının da yeniden ulaşıma açıldığını, bu durumu sürekli takip ederek uçuşları planladıklarını söyledi.

Yolcuları mağdur etmediklerini ifade eden Serdar, 'İptal edilen uçuşlarla ilgili bilgileri acenteler aracılığıyla otellere aktarıyoruz ve yolcuların otellerde beklemelerini temin ediyoruz. Yolcuyu gideceği havaalanının net bilgisini almadan da çağırmıyoruz. Bu nedenle havaalanında yolcu yığılmaları da meydana gelmedi' dedi.

(MST-BNY-ESA-NİS) - ANTALYA