İzaydaş'a Karbon Kredisi

İZAYDAŞ, "Çöp Gazından Enerji Üretim Tesisi Projesi" kapsamında karbon salınımını azalttığı için "karbon kredisi" almaya hak kazandı.

İzaydaş'a Karbon Kredisi

İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme AŞ'nin (İZAYDAŞ), "Çöp Gazından Enerji Üretim Tesisi Projesi" ile karbon salınımını azalttığı için "karbon kredisi" almaya hak kazandığı bildirildi.

İZAYDAŞ'tan yapılan açıklamada, Kocaeli'nde her gün bin 600 ton evsel atığın düzenli depolama alanlarında bertaraf edildiği, İzmit Solaklar'da kurulan çöp gazından enerji üretim tesisinde, 2012 yılından bu yana elektrik üretildiği belirtildi.

Kurulu gücü 5,1 megavat olan tesiste, depolama alanlarından oluşan ve karbondiokside göre 21 kat daha zararlı olan metan gazının neden olduğu sera gazı etkisinin de önüne geçilerek, çevre ve hava kalitesine ciddi katkı sağlandığı ifade edilen açıklamada, Çöp Gazından Enerji Üretim Tesisi Projesi kapsamında yapılan çöp gazından enerji üretim tesisinin, uluslararası gönüllü standartları arasında en prestijli kabul edilen "Gold Standard Projesi" olarak geliştirildiği vurgulandı.

Kyoto protokolü kapsamında dünyada atmosfere zarar veren sera gazlarını azaltmak için ciddi çalışmaların başlatıldığı bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Geçen temmuz ayından bu yana Solaklar evsel atık düzenli depolama sahasında faaliyet gösteren çöp gazından enerji üretim tesisini işleten Körfez Enerji Şirketi, 74.725 ton karbondiokside eşdeğer karbon kredisine hak kazanırken, sözleşme kapsamında bu kredilerin yüzde 40'ı karbon kredisi işveren olarak İZAYDAŞ'a aittir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İZAYDAŞ gerçekleştirdiği bu prestijli proje kapsamında sadece ilk yıl için elde edilen 74.725 ton karbondioksit emisyon azaltımı ile yaklaşık 74 bin 725 ağacın ekilip, ömrü boyunca sağlayacakları toplam emisyon azaltımı sağladı."

Kaynak: AA