İyi Tarım Uygulaması ile Tüketici Sağlıklı Gıdaya Kavuşacak"
Haberler » Yerel » İyi Tarım Uygulaması ile Tüketici Sağlıklı Gıdaya Kavuşacak" - Haberler

İyi Tarım Uygulaması ile Tüketici Sağlıklı Gıdaya Kavuşacak"

Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Sarıkoca, "İyi Tarım Uygulaması Projesi"yle güvenli, kontrollü ve bilinçli yapılan tarım kapsamında pazarlarda artık "iyi tarım uygulaması" etiketli ürünler göreceklerini belirtti.

İyi Tarım Uygulaması ile Tüketici Sağlıklı Gıdaya Kavuşacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü , "İyi Tarım Uygulaması Projesi"yle güvenli, kontrollü ve bilinçli yapılan tarım kapsamında pazarlarda artık "iyi tarım uygulaması" etiketli ürünler göreceklerini belirtti. 

Sarıkoca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iyi tarım uygulamasının "güvenli, kontrollü ve bilinçli tarım" anlamına geldiğini ifade ederek, iyi tarımda çiftçinin disipline edildiğini ve zirai mücadelede tarım ilaçlarının bilinçsiz kullanılmasının önüne geçilmesinin amaçlandığını anlattı. 

Bilinçsiz ilaç kullanılmasını önlemek adına iyi tarım uygulamasının önem taşıdığını vurgulayan Sarıkoca, şunları kaydetti:

"Bitkide bir hastalık var. O hastalığı gidermek için 3 günde tesir eden ilaç var. Bilinçsiz ilaçlama yapıldığı zaman bitki üzerindeki kalıntı sofrana kadar gelebiliyor. Güvenli, kontrollü ve bilinçli yapılan tarım kapsamında pazarlarda 'iyi tarım uygulaması' etiketli ürünleri göreceğiz. Tüketiciler olarak bizler artık pazardan aldığımız sebze ve meyveleri güvenli ve sağlıklı bir şekilde tüketeceğiz" dedi.  

Şu anda sebze ve meyve üretiminin yoğun olduğu yerlerde iyi tarım uygulamasına geçmek için çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Sarıkoca, bu uygulamanın bütün ürünlere yansıyacağını söyledi.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler