İTÜ'nün Egzoz Emisyon Ölçüm Test Araçları Yola Çıktı

İTÜ'nün Egzoz Emisyon Ölçüm Test Araçları Yola Çıktı

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) yürütücülüğünde gerçekleştirilecek "İstanbul'daki Dizel Motorlu Toplu Taşıma Araçlarının Egzoz Filtrelerini Temizlemeye Yönelik Yeni Bir Sistem Geliştirilmesi" projesi için seçilen egzoz emisyon ölçümlerinin yapılacağı test araçları kullanıma sunuldu.

İTÜ'nün Egzoz Emisyon Ölçüm Test Araçları Yola Çıktı

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) yürütücülüğünde gerçekleştirilecek "İstanbul'daki Dizel Motorlu Toplu Taşıma Araçlarının Egzoz Filtrelerini Temizlemeye Yönelik Yeni Bir Sistem Geliştirilmesi" projesi için seçilen egzoz emisyon ölçümlerinin yapılacağı test araçları kullanıma sunuldu.

İTÜ'den yapılan açıklamaya göre, Kalkınma Bakanlığı'nın koordinasyonunda İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, İTÜ Prof. Dr. Adnan Tekin Malzeme Bilimleri ve Üretim Teknolojileri Uygulama Araştırma Merkezi ve İETT ortaklığında yürütülen proje başlatıldı.

Egzoz emisyon ölçümlerinin yapılacağı 40B Sarıyer-Beşiktaş ve 41AT Ayazağaköyü-Davutpaşa Yıldız Teknik Üniversitesi güzergahlarında çalışan otobüslerden belirlenen test araçları, "Yeşil Kampüs" çalışmaları kapsamında İTÜ Ayazağa Yerleşkesi'ne getirildi.

Test araçları ölçüm ve analiz çalışmaları süresince Kalkınma Bakanlığı, İstanbul Kalkınma Ajansı, İETT, İTÜ ve İTÜ-ATUM logoları ile giydirilerek gelecek yıl ağustos ayı başına kadar İstanbul halkının kullanımına sunuldu.

Proje

İTÜ ve İETT'nin ortaklaşa geliştirdiği ve üniversitenin yürütücülüğünde gerçekleştirilecek proje, İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi'ndeki ulaşım ve toplu taşıma kaynaklı hava kirliliğini azaltılmasının yanı sıra ulaşımda enerji verimliliği gibi konularda bir dizi bilimsel ve inovatif teknik çalışmadan oluşuyor.

Ulaşım ve toplu taşımada kullanılan araçlarda yakıt sarfiyatı-egzoz emisyon konularındaki mevcut sorunları ortadan kaldıracak projede, toplu taşıma uygulamalarında enerji verimliliği değerleri artırılacak ve egzoz emisyonlarının zararlı etkilerinin en aza indirilmesinin sağlanması planlanıyor. - İstanbul