İTO Heyeti Atso'yu Ziyaret Etti

İTO Heyeti Atso'yu Ziyaret Etti

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Ocak Ayı Yıllık Enflasyonun Psikolojik Eşik Değer Olan Yüzde 10'un Altında Kalmış Olmasının Sevindirici Olduğunu Söyledi.

İTO Heyeti Atso'yu Ziyaret Etti

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Ocak ayı yıllık enflasyonun psikolojik eşik değer olan yüzde 10'un altında kalmış olmasının sevindirici olduğunu söyledi.

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Meclis Başkanı Muharrem Keçeli ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası'nı (ATSO) ziyaret etti. Yalçıntaş, burada basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Ocak ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren Yalçıntaş, kendileri için en sevindirici noktanın yıllık enflasyonun psikolojik eşik değer olan yüzde 10'nun altında kalmış olması olduğunu belirterek, "Bu hakikaten sevindirici. Tüketici fiyatlarında yükselme, üretici fiyatlarında da düşüş var. Bunu şu şekilde yorumlayabiliriz; Aralık ayında yapılan zamların hepsi şu anda aldığımız enflasyon rakamlarına yansımış demek. Bunu görüyoruz. Alt rakamlara baktığımız zaman neden bu şekilde çıktı. Özellikle gıdada yapılan zamların buraya yansımış olduğunu görüyoruz. Ama işin sevindirici olan tarafı, Aralık ayında yapılan zamların hepsi Ocak ayındaki enflasyona yansıdı. Dolayısıyla tüm zamların yansımış olması hem de maliyet enflasyonunun düşme eğiliminde olması, önümüzdeki aylarda enflasyondaki düşüşün devam edeceğini gösteriyor. Bu da bu rakamların olumlu yönü" dedi.

2007 yılının Türkiye için önemli bir yıl olduğunu söyleyen Yalçıntaş, "Çünkü iki tane seçim geçireceğiz. Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler. Türkiye bu iki seçimi de normal, olması gerektiği gibi geçirirse, herhangi bir gerilime, herhangi bir çatışmaya, huzursuzluğa mahal vermezse 2007 yılı da Türk ekonomisi için başarılı bir yıl olacak. Enflasyonun düşüş eylemi devam edecek ve Türk ekonomisi büyümeye devam edecek" diye konuştu. Yalçıntaş, 301. madde konusunda ise, Türk milletinin doğrusunu bularak, bunun gereğini yapacağına inandığını vurguladı. Türkiye'nin büyümekte olan bir ülke olduğunu ve sayılı ülkeler arasına girdiğini söyleyen Yalçıntaş, "En kısa zamanda Türkiye, eğer varsa ayağındaki prangalardan kurtulacaktır" dedi.

Türkiye'deki bazı gazetelerde Libya Lideri Kaddafi ile ilgili haberleri de bir soru üzerine değerlendiren Yalçıntaş, "Ben görevim icabı yurt dışında bir çok toplantılarda bulundum. Toplantıların genel gidişatını ve oradaki havayı da biliyorum. Nasıl Türk Dışişleri, yabancı ülkelerde Türkiye hakkındaki yazılan tüm yazıları toparlıyor, onunla ilgili raporlar tutup kanaatlar oluşturuyorsa, aynı şekilde diğer ülkelerin dışişleri de Türkiye'de kedileri hakkındaki tüm yazıları topluyor ve tüm kanaatlere bakıyor ve ondan sonra buna göre Türkiye hakkında bir kanaat oluşturuyorlar. Bizim Türk insanı olarak, Türk medyası olarak, işadamları olarak bu gerçeği hiç bir zaman unutmamamız lazım" dedi.

Konuşmaların ardından ATSO Başkanı Erol Öztürk, günün anısına İTO Başkanı Yalçıntaş'a bir plaket sundu.

(İÇ-AK-OK-Y)

Kaynak: İHA