İTO Başkanı Yalçıntaş: -"türkiye'nin Mutlaka Ama Mutlaka Nükleer Enerjiye Geçmesi Şarttır"

İTO Başkanı Yalçıntaş: -"türkiye'nin Mutlaka Ama Mutlaka Nükleer Enerjiye Geçmesi Şarttır"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, "Türkiye'nin Mutlaka Ama Mutlaka Nükleer Enerjiye Geçmesi Şarttır" Dedi.

İTO Başkanı Yalçıntaş: -

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, ' 'Türkiye'nin mutlaka ama mutlaka nükleer enerjiye geçmesi şarttır'' dedi.

Yalçıntaş, Müstakil Sanayici ve iş adamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi'nce düzenlenen ''Global Değişimler Karşısında Yeni Stratejiler'' konulu toplantıda, iş dünyasının enerji maliyetleri ve istihdam üzerindeki ağır vergiler yüzünden uluslararası rekabette zorlandığını söyledi.

Türkiye'de alınan ve alınacak ekonomik tedbirlerin mutlaka üretim, ticaret ve istihdamı kollaması gerektiğini, aksi halde hiçbir önlemin kalıcı olamayacağını ifade eden Yalçıntaş, enerji sorununun öncelikle çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

Yalçıntaş, enerji konusunda mevcut potansiyelin yeterince kullanılamadığını belirterek, şunları kaydetti:

''Hepimiz cari açıktan şikayet ediyoruz, 2006'da Türkiye'nin cari açık tahmini 33 milyar dolardır. 2006'da Türkiye'nin tahmini enerji maliyeti-yurt dışından aldığı enerjiye ödeyeceği para 28 milyar dolardır. Türkiye kendi enerjisini kendisi üretebilecek kapasiteye sahiptir. Hidroelektrik santralleri olarak bizim yeterli akarsuyumuz var, aynı şekilde yenilenebilir enerji kaynaklarından gerek güneş, gerek rüzgar enerjisi olarak yine Türkiye'nin çok uygun yerleri var.''

Türkiye'de, nükleer enerji santrali kurulması gerektiğini savunan Yalçıntaş, şöyle devam etti:

''Türkiye'nin mutlaka ama mutlaka nükleer enerjiye geçmesi şarttır. Bugün nükleer enerji konusunda çok insan, çok şey söylüyor. 'Atıklar ne yapılacak' deniyor, doğru haklılar. Ama unutmayalım ki mesela Fransa'yı alalım, bugün enerjisinin yüzde 80'inden fazlasını nükleer yolla üretiyor. ABD yüzde 60'tan fazlasını nükleer ile üretiyor. Bugün Avrupa başta olmak üzere inşa edilen bir yığın nükleer enerji santrali var. Bu atıklardan nasıl kurtulunuyorsa, oturulup konuşulması ve bu enerjinin de temiz bir şekilde Türkiye'ye kazandırılması lazım. Yoksa bu dünya yarışında biz geride kalmaya mahkumuz.''

Yalçıntaş, petrol fiyatlarındaki artışın ekonomiye yük getirirken, çeşitli avantajlar sağladığına da değinerek, ''Rusya, Ortadoğu ülkeleri ve Türk cumhuriyetleri gibi enerjinin üzerinde oturan ülkeler, hızla zenginleşiyor. Hızla zenginleşen ülkeler de para harcayacaklar. Dolayısıyla biz bu ülkeler için gerek yatırımları alanında gerek satacağımız mallar, gerek turizm potansiyeli anlamında, gerekse bu ülkelerin imar faaliyetlerindeki inşaatlarda çok ciddi bir potansiyele sahibiz. Ama bunlar üzerinde çalışmamız lazım'' görüşünü kaydetti.

-''ARZU ETTİĞİMİZ ELEMANI BULAMIYORUZ''-

Türkiye'nin, genç nüfus açısından son derece büyük potansiyele sahip olmasına rağmen, eğitimli, donanımlı, bilgi teknolojisine ayak uydurabilen niteliklerde eleman sıkıntısı çektiğini belirten Yalçıntaş, ''Bizim siyasilerimiz Türkiye'nin eğitimini kendi politik kavgalarına, korkularına kurban ettiler'' dedi.

Yalçıntaş, özellikle meslek lisesi alanında eğitimin ''felaket'' olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

''Biz iş alemi olarak, eleman almak istediğimizde, arzu ettiğimiz kalibrasyonda yetişmiş eleman bulamıyoruz, ben bulamıyorum şahsen. Öte yandan pırıl pırıl gençlik var çoğu üniversite mezunu, taşı sıksa suyunu çıkartır, gözlerinden enerji akıyor. Ama eğitimine bakıyorsunuz, iş alemine yarayan pek bir şey yok. Bir yanda gençlik var iş arıyor, bir yanda iş alemi var genç arıyor, olacak iş değil bu. Ama Türkiye'yi bu hale getirdiler. Bunun mutlaka düzeltilmesi lazım. Bizim lüksümüz yok. Politikacıların hırslarına ve kendi oy kaygılarına Türkiye'yi feda etme lüksümüz yoktur. Bizim özel sektör olarak söylememiz lazım; 'Arkadaşlar oturun bir araya gelin, bizim, Türkiye'nin ihtiyacı bu, dünyanın gittiği yer de bu. Nasıl bir sistem kuracaksanız kurun, çünkü eğer siz bu sistemi kurmazsanız dünya gidiyor. Biz de iyi gidiyoruz ama onları yakalamamız lazım. Türkiye'nin kurtuluşu yetişmiş eleman yetiştirmekten geçiyor...''

Yalçıntaş, ''Meslek Lisesi memleket meselesidir'' sloganıyla kampanya başlatan Koç Grubu'na teşekkür ederken, bunun herkese örnek oluşturmasını diledi.