İtfaiyeden Nefes Kesen Tatbikat

İtfaiyeden Nefes Kesen Tatbikat

500 İtfaiye Eri 2 Ambülans Aracı, 20 Hizmet Aracı ile İnterteks Fuar Alanı Yanındaki Boş Arazide Gerçekleştirdiği "Hayata Dönüş Bahar Tatbikatı" Büyük Beğeni Topladı

İtfaiyeden Nefes Kesen Tatbikat

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'na bağlı 500 itfaiye eri 2 ambülans aracı, 20 hizmet aracı ile İnterteks Fuar alanı yanındaki boş arazide gerçekleştirdiği "Hayata Dönüş Bahar Tatbikatı" büyük beğeni topladı

Marmara depreminin ardından hem yurt dışından gelen hem de bölgenin özelliği nedeniyle tüm teçhizatları yenilenen ve Türkiye'nin en modern itfaiye teşkilatlarından biri haline gelen Kocaeli Büyükşehir İtfaiyesi'nin bugün gerçekleştirdiği tatbikat tam anlamıyla nefes kesti.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'na bağlı 500 itfaiye eri 2 ambülans aracı, 20 hizmet aracı ile İnterteks Fuar alanı yanındaki boş arazide gerçekleştirdiği "Hayata Dönüş Bahar Tatbikatı" büyük beğeni topladı. 2009 yılı içinde 10 bin 152 olaya müdahale eden ekipler bugün önce 42 metre yüksekliğindeki itfaiye merdiveninden iple indi. Daha sonra senaryo gereği kimyasal patlamada meydana gelen sızıntılara müdahele etti.

Ardından itfaiye ekipleri trafik kazası sonucu takla atarak otobüsün altında kalan otomobilin içersinde sıkışan yaralı sürücüyü kesici ve ayırıca kurtarma ekipmanları kullanarak sıkıştığı yerden kurtardı. İtfaiye ekipleri yine senaryo geregi yakılan 2 LPG tankında meydana gelen gaz kaçağı ile tankın tutuşması ve yangının ilerlemesini önledi. Olay yerinde gerekli güvenlik tedbirlerini alan ekipler yanan tanklara güvenli bir şekilde yaklaşarak gaz akışını kesip yanan tanklara köpük sıkarak söndürdü. Daha sonra depremde bina çökmesi sonucu göçük altında kalan kazazedeler göçük altından kurtarıldı.

Kocaeli İtfaiye teşkilatının modern bir yapıya kavuştuğunu söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, "İtfaiye teşkilÔtımız kurulduğu günden bu yana ilk kez bu kadar büyük bir tatbikatı tek başına gerçekleştirmiş oluyor.2010 yılı Bahar Dönemi için gerçekleştirilen, "Hayata Dönüş Tatbikatı"ile aynı zamanda İtfaiyemiz, gücünü, hızını ve yeteneğini ortaya koydu." dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı itfayicelerin "İtfaiyeci yemini" etmesinin ardından tatbikat son buldu.

Ergün Ayaz-Orhan Uzun/İZMİT(Kocaeli)(DHA

Kaynak: DHA