İtfaiyeci Olabilmek İçin Ter Döktüler

İtfaiyeci Olabilmek İçin Ter Döktüler

15.06.2011 13:13 | Son Güncelleme: 15.06.2011 13:13
İtfaiyeci Olabilmek İçin Ter Döktüler

Sivas Belediyesi, İtfaiye Müdürlüğü'ne 6'sı lisans, 6'sı ön lisans, 10'u lise mezunu olmak üzere toplam 22 itfaiye eri almak için KPSS puan önceliğine göre sınav açtı

Sivas Belediyesinin açtığı itfaiye eri giriş sınavı kapsamında 66 aday, denge aletinden itfaiye aracı hortumlarıyla yürüme, merdivene çıkma, belirlenen hedefe tazyikli su fışkırtma gibi çeşitli etapların yer aldığı çeviklik ve dayanıklılık testine tabi tutuldu.

Sivas Belediyesi, İtfaiye Müdürlüğü'ne 6'sı lisans, 6'sı ön lisans, 10'u lise mezunu olmak üzere toplam 22 itfaiye eri almak için KPSS puan önceliğine göre sınav açtı.

Yaklaşık bin 500 gencin başvurduğu sınavda, adaylar KPSS puanlarına göre sıralandı. En yüksek puana sahip 18 lisans, 18 ön lisans, 30'u ise lise mezunu 10'u bayan 66 aday, sözlü sınav ve mülakata çağrıldı.

Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Avcı başkanlığında yapılan sözlü sınav ve mülakatta, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu, mahalli idarelerle ilgili temel mevzuatlar ve genel kültür alanında sorular yöneltildi.

Mülakatın ardından gençler, çeviklik, çabukluk ve dayanıklılık testine tabi tutuldu. Test başlamadan önce adaylara etaplarda neler yapacakları uygulamalı olarak gösterildi.

Adaylar, takla atma, denge aletinden itfaiye aracı hortumlarıyla yürüme, merdivene çıkma, şınav, belirlenen hedefe tazyikli su fışkırtma, aynı renk topları yan yana dizme gibi çeşitli etapların yer aldığı testte başarılı olabilmek için ter döktü.

Dayanıklılık testini, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Avcı başkanlığındaki sınav komisyonu üyeleri de dikkatle izledi.

Lise mezunlarından en yüksek 94. 571, en düşük ise 86. 825, ön lisans mezunlarından en yüksek 92. 333, en düşük 83. 765, lisans mezunlarından en yüksek 87. 851, en düşük 79. 375 puanlı adayların mülakata çağrıldığı belirtildi.

Belediye Başkan Yardımcısı Avcı, belediye olarak açtıkları 22 kişilik itfaiye erliği kadrosu için bin 500 kişinin başvurduğunu, 66 adayı mülakata çağırdıklarını belirterek, en yüksek puandan aşağıya doğru bir sıralama yaparak adayları sözlü sınava ve dayanıklılık testine çağırdıklarını söyledi.

Yönetmelik ve yasağı gereği bu sınavı yaptıklarını ifade eden Avcı, sınava katılan adaylara başarılar diledi.

- SİVAS

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title