Italyanlardan Ortak Füze Teklifi
Haberler » Dünya » Haber

Italyanlardan Ortak Füze Teklifi

MBDA, Türkiye'nin Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesine ilişkin açacağı ihalede, ortak üretim ve teknoloji transferi teklifiyle şans arıyor.

Italyanlardan Ortak Füze Teklifi

ROMA/ANKARA - Mustafa Seven - Avrupa savunma sanayi şirketi MBDA, Türkiye'nin Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesine (T-Loramids) ilişkin açacağı ihalede, ortak üretim ve teknoloji transferi teklifiyle şans arıyor.

MBDA yetkilileri, Türk gazetecilerine, İtalya'daki füze üretim ve geliştirme tesislerini gezdirerek, üretim yaptıkları, başta karadan havaya SAMP/T füzeleri ve diğer üretimleri konusunda bilgi verdiler.
Fransız Thales firması ile MBDA, füze üretimi üzerinde uzmanlaşan Eurosam firmasını oluşturuyor.
İngiltere, Fransa ve Almanya ile birlikte füze imalatı ve geliştirilmesi konusunda İtalya ile birlikte çalışan ve merkezi İtalya'da bulunan MBDA yetkilileri, Türkiye'nin, hava savunma sistemine yönelik ihtiyaçlarının karşılanmasında, Türkiye ile ortak anlayışı çerçevesinde hareket edeceklerini vurguluyorlar.
MBDA, teknoloji transferinde, Türkiye'ye, tam bir serbesti önerisinde bulunuyor. NATO'nun ortak savunma sistemine entegrasyon konusunda kendi ürünlerinin en yeni ürün olduğuna dikkati çeken İtalyan şirket yetkilileri, MBDA sisteminin, erken uyarı uçağı AWACS ve diğer yerel kara-deniz-hava radar kontrol şebekesine çok kolay uyum sağladığını ifade ettiler.
MBDA yetkilileri, Eurosam olarak T-Loramids projesini kazanmaları durumunda, Türkiye'nin halen gözlemci konumda bulunduğu OCCAR'a tam üyeliği için destek vereceklerini anlattı.
OCCAR, Avrupa'nın silah tedarik örgütü olarak, silah tedarik, satış ve alımlarda en etkin kuruluş olarak kabul ediliyor.

MBDA ORTAKLIĞININ TÜRKİYE'YE ÖNERİLERİ
MBDA yetkilileri, T-Loramids ihalesinde, ABD, Rus ve Çin rakiplerine karşı birçok avantajlarının bulunduğunu, ancak en önemli avantajlarının, NATO'ya uyum ve Türkiye'ye, şartsız tam bir teknoloji transferi sağlayacak olmalarının yanı sıra, üretimi Türkiye ile ortak olarak gerçekleştirme olduğunun altını çiziyorlar.
MBDA'nın ihale sürecinde, Türkiye'ye sunduğu avantajlar ve füzelerin kabiliyetleri şunlardan oluşuyor:
'Füzeler konusunda, NATO'ya, yerel şebekeye tam uyum ve Türkiye'ye, koşulsuz şartsız tam bir teknoloji transferi, veri aktarımı sağlama. Türkiye'nin milli yazılım monte edebilmesine izin verme. Türk şirketleriyle endüstriyel ortaklık ve işbirliği imkanı. Füzeleri Türkiye ile birlikte tasarım ve geliştirme imkanı. Tek bir ateşleme birimiyle çalışabiliyor olması. Taktik-Balistik, tüm tehditlere aynı anda etkin yanıt verebilmesi. Atış biriminin iki operatör tarafından çalıştırılabiliyor olması. Uzun menzilli radar yeteneği. Bağımsız muharebe yeteneğine sahip olması. Hızlı manevra yeteneği, hedef bağlı olarak güzergah değiştirebilme ve hedefi tamamen yok etme.'
Aselsan, Roketsan, Havelsan ve Ayesaş ile bir çerçeve anlaşmanın gerçekleştirildiğini hatırlatan MBDA yetkilileri, Türk Savunma Sanayii ile uzun vadeli bir işbirliğinin amaçlandığını ifade ediyorlar.
MBDA yetkilileri, İtalya'da gerçekleştirilen tanıtım ve bilgilendirme toplantısında, füze sistemlerinin üretiminde, Türk şirketlerinin, 3. ülke pazarları için 'ana üretici ülke' olarak rol alabileceğini de vurguladılar.
MBDA uzmanları, SAMP/T füze sistemlerinin, en yeni sistem olması nedeniyle, Türkiye tarafından uzun yıllar kullanılarak geliştirilebilme imkanın da bulunduğunu ifade ettiler.
MBDA yetkilileri, Türkiye'deki füze ihalesini kazanmaları halinde, sadece füze değil, yeni nesil bir füze fırlatıcısı üzerinde ortak geliştirme çalışması yapabileceklerini belirttiler.