İtalyan şef Beccero İstanbul'da İtalyan mutfağını tanıtacak

İtalyan şef Beccero İstanbul'da İtalyan mutfağını tanıtacak

İtalya'nın tanınmış şeflerinden Samuele Beccero, Venedik Sarayı, Yeditepe Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesinde düzenlenecek etkinliklerle İtalyan mutfağını tanıtarak eğitimler verecek.

İtalyan şef Beccero İstanbul'da İtalyan mutfağını tanıtacak

İtalya'nın tanınmış şeflerinden Samuele Beccero, Venedik Sarayı, Yeditepe Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesinde düzenlenecek etkinliklerle İtalyan mutfağını tanıtarak eğitimler verecek.

İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Massimo Gaiani'nin ev sahipliğinde Venedik Sarayı'nda düzenlenen "İstanbul'da Veneto Lezzetleri" başlıklı toplantıda, ünlü İtalyan şefi Samuele Beccero ve ekibinin 20 Eylül'e kadar İstanbul'un çeşitli yerlerinde düzenleyeceği etkinlikler tanıtıldı.

İtalya'nın Ankara Büyükelçiliği ve İtalyan Mutfak Akademisi tarafından organize edilecek etkinlikler kapsamında, İtalyan mutfağının tanıtılmasının yanı sıra İtalya ve Türkiye arasındaki gastroturizminin de geliştirilmesi hedefleniyor.

"İş birliğinin olumlu katkılar yapacağına inanıyorum"

Etkinlikte konuşan Büyükelçi Gaiani, iki ülke arasındaki gastoekonomi ve gastroturizm alanındaki ilişkilere ve potansiyele dikkati çekti.

Gaiani, İtalya'nın 205 milyar avroluk büyüklüğündeki gıda sektörünün ülkenin gayrisafi milli hasılası içinde yüzde 12'lik bir yere sahip olduğunun altını çizerek, "İtalyan gıda endüstrisi, 1,3 milyon çalışanı, 5 yılda yüzde 33,3 büyüme oranı, 2008'den bu yana yüzde 47,8 oranında arttırdığı 41,8 milyar avroluk ihracat hacmiyle giderek büyümekte. 2018'de sektör yüzde 3,1 büyüme yaşamıştır. İtalya'nın tarım ve gıda sektörü, İtalyan mutfağıyla birleşince ülkenin yöresel yemeklerinin dünyaca bilinirliği dolayısıyla o bölgenin turizm kapasitesini artırmaktadır. Örneğin Napoli tartışmasız bir İtalyan markası olan pizza sayesinde turizmde hızlı artmaya devam eden bir büyüme yakalamıştır." diye konuştu.

Türk mutfağının zenginliğine değinen Gaiani, şunları kaydetti:

"Türk mutfağı da büyük bir potansiyele sahiptir. Türk turizmini yerel yemekler ve gastronomi ile çok daha yukarı çıkarmaya çalışmak Türk turizmi açısından vazgeçilmezdir. Bu alanda kabul edilen en iyi strateji, her iki ülke için ortak bir ilgi alanı olan coğrafi göstergelerin teşvik edilmesi ile ilgilidir. Turizmde güçlü bir gelişim içerisinde olan Türkiye ile bu alanda yapacağımız iş birliğinin iki ülkenin de yararına olumlu katkılar yapacağına gönülden inanıyorum."

İtalyan Mutfak Akademisi Türkiye Delegasyonu Başkanı Dilek Bil de gastoturizmin turizm içindeki önemini vurguladı.

Bil, Türkiye'de turizm alanında 100 milyon turist ve 100 milyar dolar gibi ciddi hedeflerinin olduğunu belirterek, şunları ifade etti:

"Türkiye turizm hedeflerinde Türkiye markası oluşturarak Türkiye'de turizmin yaratacağı katma değeri artırmayı amaçlıyor. Bu dönemde iş birlikleri özel bir değer taşıyor. Mesela Türkiye ve İtalya iş birliği bu anlamda çok önemli. Rakamlar gösteriyor ki İtalya hem turizmde hem de önemli bir kolu olan gastronomide ciddi bir tecrübe ve birikime sahip. Bu başarıda 1953'te kurulan İtalyan Mutfak Akademisi Delegasyonu'nun önemi çok büyük ve 'Made in Italy' markasını yaratmayı başarmıştır. Bizler de bu alandaki tüm paydaşlarla birlikte 'Made in Turkey' markasını yani Türkiye markasını güçlendireceğiz."

İtalyan şef Beccero da konuşmasında şunları kaydetti:

"Türkiye'de İtalyan mutfağı çok iyi temsil ediliyor ve bu konudaki birikimimi paylaşmak için temaslarda bulunacağım. Mutfak kültürünün ve doğal ürünlerin korunmasına çok büyük önem veriyoruz. Markalaşma ve başarımız bu sayede oldu. Türkiye'de bulunmaktan, üniversitelerde eğitim verecek olmaktan ve tecrübelerimi paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum."

Etkinlik sırasında "Accademia Italiana della Cucina" yarışmasının "Premio Giovanni Nuvoletti" ödülünü kazanan Divan Grubu'nun Executive Şefi Giancarlo Gottardo ve "Diploma of Good Cuisine" ödülünü kazanan Papermoon Istanbul'un Executive Şefi Giuseppe Pressani'ye ödülleri takdim edildi.

Kaynak: AA