"İtalyan Futbolu Değişmeli"

Inter Milan’ın yeni sahibi ve başkanı Erick Thohir’in İtalya futbolundaki diriliş açıklamalarına karşın farklı düşünceler içinde bulunan kişiler de mevcut.

Roma Başkan James Pallotta, İtalyan futbolunun artık öldüğünü ve eğer yeniden eski görkemli günlerine dönmek istiyorlarsa bazı şeylerin net bir şekilde değişmesi gerektiğini söyledi.

La Repubblica'ya röportaj veren Roma Başkanı James Pallotta, İtalyan futbolunun istikrarını kaybettiğini ve Avrupa'nın diğer zirve liglerinin arkasında kaldığını söyledi.

Durumun kötüye gitmeye devam ettiğini söyleyen Pallotta, "Futbol burada azar azar öldü. Artık burada eskisi gibi büyük ücretler ödenemiyor ve lig, diğer büyük liglerle rekabet gücünü kaybetti. Burada aynaya bakarken çok zaman kaybedildi, dünyaya bakmak yerine kendine bakıldı" dedi.

Avrupa göstergesi

UEFA'nın son 5 sezonluk katsayı puanları göz önüne alındığında Bundesliga'nın arkasında kalarak Avrupa'da dördüncü sıraya inen Serie A için durum pek parlak görünmüyor. Portekiz'in gerisine düşmemek için neredeyse bir mucizeye ihtiyaç varken Inter'in ŞL şampiyonluğuyla gelen puanların devreden çıkacağı gelecek yılda Fransa, Rusya, Hollanda ve Ukrayna da ciddi bir tehdit haline dönüşebilir. İki sezon önce Şampiyonlar Ligi'ne dört takım gönderirken yakında bu sayı ikiye düşebilir.

 James Pallotta, artık bazı şeylerin değişmesi gerektiğini düşünüyor:

"Yeni bir lidere ihtiyacımız var. Evrim geçirmemiz gerekiyor. Gereksiz yere çok zaman kaybettik. Büyük Britanya'da holiganizme karşı savaş açanlara ve kazananlara bir bakın. ya da Almanya'da son 5 yılda neler yapıldığına. Stadyumları yeniledier, sistemlerini ve futbollarını bambaşka bir konuma çektiler. Çok çalıştılar, yeniliğe inandılar ve değişimi başardılar. İtalyan futbolunu artık dışarıya satamıyoruz. Değeri çok düştü, Premier League'in beşte birinden az. Yeni insanlara, yeni bir yönetime ve şeffaflığa ihtiyaç var."

Hala umut var

Buna karşın, RAI'ye konuşan Inter'in yeni Endonezyalı başkanı Thohir, "Serie A tekrar dünyanın en büyük liglerinden biri olabilir ve Premier League, La Liga ve Bundesliga'yla farkı telafi edebiliriz" demişti.

Pallotta ayrıca Roma'yı desteklemeye hazır ciddi yatırımcılar olduğunu ve beş yıl içinde yeni stadı tamamlamak istediğini belirtti. Raptor Grubu'nun müdürü olan Amerikalı iş adamı, 2012'nin yazından beri sarı-kırmızılıların başkanlığını yapıyor.

Kaynak: TotemSpor.Com