İtalya Milli Günü Resepsiyonu

İtalya Milli Günü Resepsiyonu

Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren de İtalya'nın Verdiği Desteğe Teşekkür Ederek, Berlusconi Hükümetiyle İlişkilerin Çok Boyutlu Geliştirileceğini Söyledi.

İtalya Milli Günü Resepsiyonu

İtalya'nın milli günü resepsiyonunda konuşan Büyükelçi Marsili, Türkiye'nin AB üyeliğinin en kısa zamanda ve tam olarak gerçekleşmesini istediklerini kaydetti. Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren de İtalya'nın verdiği desteğe teşekkür ederek, Berlusconi hükümetiyle ilişkilerin çok boyutlu geliştirileceğini söyledi.

İtalya'nın 62. kuruluş yıldönümü nedeniyle Büyükelçi Carlo Marsili ve eşi Selva Marsili, elçiliğin bahçesinde bir resepsiyon verdiler. İki ülkenin milli marşlarının çalınmasının ardından Büyükelçi Marsili ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren birer konuşma yaptı. İki ülke arasındaki siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel alanlarda artan işbirliğine değinen Marsili, "Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğinin en büyük destekçileriyiz. İtalya, bu üyeliğin en kısa sürede ve tam olarak gerçekleşmesini istemektedir.

Türkiye'nin doğu sınırları Avrupa'nın doğu sınırlarıdır" dedi.

Daha sonra söz alan Başbakan Yardımcısı Ekren ise tarihi bağlar, Akdeniz perspektifi ve AB vizyonunun iki ülke arasındaki ilişkilerin temelini oluşturduğunu kaydetti. Türkiye'nin gümrük birliğine girmesinden bu yana iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin arttığını belirten Ekren, 2007 yılı itibariyle 13 milyar avronun üstünde bir hacme ulaşıldığını söyledi. Silvio Berlusconi başkanlığındaki yeni hükümetle ilişkilerin daha da derinleşeceğine inandığını söyleyen Erken, Türkiye'nin AB üyeliğine verilen destek için teşekkür etti.

İtalya Milli Günü resepsiyonuna Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, AB Komisyonu Ankara Büyükelçisi Marc Pierrini, ABD Büyükelçisi Ross Wilson, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Ankara Sanayi Odası Başkanı Sinan Aygün, çok sayıda milletvekili ve diplomat katıldı. Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt, Wilson ve Hisarcıklıoğlu ile uzun uzun sohbet etti.

Gecede ayrıca Türkiye pazarına iddialı bir giriş yapan İtalyan araba markası Lancia'nın Delta modeli tanıtıldı.

(DS-OK-Y)

Kaynak: İHA