İtalya Futbolunda Şiddet

İtalya'da Geçtiğimiz Gün Catania ve Palermo Takımları Arasında Oynanan Futbol Maçının Ardından Bir Polisin Ölümüyle Sonuçlanan Şiddet Olaylarıyla İlgili 9'u 18 Yaşının Altında 29 Taraftar Gözaltına Alındı.

İtalya Futbolunda Şiddet

İTALYA'da geçtiğimiz gün Catania ve Palermo takımları arasında oynanan futbol maçının ardından bir polisin ölümüyle sonuçlanan şiddet olaylarıyla ilgili 9'u 18 yaşının altında 29 taraftar gözaltına alındı. Hükümet yasaları ağırlaştırmaya hazırlanıyor. İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) ve İtalya Milli Olimpiyat Komitesi (CONI) ise yaptıkları olağanüstü toplantılarla bir dizi önlemler paketi üzerinde çalışıyor. Ülkede futbol tam anlamıyla gözaltına alındı.


AĞIR CEZALAR


Ülkede son bir haftada iki kişinin futbolda şiddet nedeniyle hayatını kaybetmesi, hem futbol camiasını hem de hükümeti alarma geçirdi. Mevcut yasaların yetersizliği ve standart eksikliği konusunda hem fikir olan taraflar, yarın yapılacak bir toplantıyla önlem paketini karara bağlayacak. İtalya İçişleri Bakanı Giuliano Amato, Spor Bakanı Giovanna Melandri, CONİ Başkanı Gianni Petrucci, Futbol Ligi Başkanı Antonio Matarrese ve FİGC Başkanı Luca Pancalli arasında yapılalacak. Toplantıdan oldukça ağır kararların çıkması bekleniyor. Buna göre hükümetin yeni bir kararname çıkartarak, saha içinde ve dışında şidddetiçeren her türlü davranışı çok ağır cezalara bağlaması bekleniyor. Bunun yanında şampiyonaların durdurulma kararının bir hafta daha uzatılması ve sonrasında Serie A'da oynanacak tüm maçların belirli bir süre seyircisiz yapılması gündemde. Ayrıca ülkedeki stadyumlarda olması gereken ancak şimdiye kadar gözardı edilen normların bir an önce sağlanması için takımlara yaptırın uygulanması bekleniyor.


TARAFLAR HEMFİKİR


İtalyan Başbakanı Romano Prodi, "Futbolda şiddeti engelleyici bir önlemler paketi hazırlanıyor. Radikal değişiklik zamanı. Mevcut durumla daha fazla gidilmesi mümkün değil" diyerek, paketin karar bağlanmasının ardından detaylı açıklamada bulunacağını belirtirken, Spor Bakanı Giovanna Melandri ise, "Etkin kararlar alınmadan şampiyonalar yeniden başlamayacak" dedi.


UEFA Başkanı Michel Platini "Hiç bir suç unsuru futbolda yer bulamaz. UEFA olarak İtalyan Futfol Federasyonu'nun önlemler alınana kadar şampiyonaların durdurulması kararaını destekliyoruz" dedi. Bu arada İtalya Emniyet Genel Müdürü Gianni de Gennaro ise, "Suçun tedavisi eğitim ve soyallığin yanısıra caydırıcı cezalardır. Geniler stadyuma soplarla, silahlarla gidemezler. Karar haklıdır. Şampiyonalar tekrar başladığında ise polisler önceki gibi risk altında bırakılmamalı" diye konuştu.


GÖRGÜ TANIĞI CATANİA'YI SUÇLADI


Polis araştırması dahilinde gözaltına alınan 29 kişinin tamamının Catania taraftarı olduğu bildirildi. Olayın görgü tanığı polis memuru 24 yaşındaki Salvatore Renda, "Biz stadyumda palermo taraftarlarını koruyorduk. Bir anda nefes almak imkansız hale geldi. Catania taraftarlarının hücumuna uğradık. Herşeyle saldırdılar.Gerilla savaşına benzer bir organizasyonla, bilinçli olarak bizi pusuya düşürdüler. Sonrasını hatırlamıyorum" dedi. Bu açıklama düşünülenin aksine olayların ev sahibi Catania taraftarları tarafından çıkartıldığı görüşüne ağırlık kazandırdı.


CENAZE YARIN


Bu arada olaylar sırasında yaşamını kaybeden 38 yaşındaki evli ve iki çocuk babası polis memuru Filippo Raciti'nin otopsi raporu açıklandı. Raporda Raciti'nin ölüm nedeni "ağır darp sonucu karaciğerin parçalanması "olarak açıklandı. Raciti'nin ailesi olayın şokunu hala atlatamazken, cenaze töreninin yarın TSİ ile 13.00'de Catania Katedrali'nde yapılacağı bildirildi.


Eda BERKBAYRAK/ MİLANO (DHA)

Kaynak: DHA