İtalya Durgun Ekonomisine Rağmen Dünyanın En Sağlıklı Ülkesi

İtalya Durgun Ekonomisine Rağmen Dünyanın En Sağlıklı Ülkesi

Uzun bir hayat sürmek isteyenlerin olması gereken yer İtalya olabilir.

İtalya Durgun Ekonomisine Rağmen Dünyanın En Sağlıklı Ülkesi

Uzun bir hayat sürmek isteyenlerin olması gereken yer İtalya olabilir. Yeni yapılan bir araştırmaya göre, İtalya'da doğan bir bebeğin en az seksen yaşına kadar yaşayacağı tahmin ediliyor.

Bloomberg Global Sağlık Endeksi'ne göre 163 ülkede ilk sırada yer alan İtalya, yaşam koşulları ve birçok farklı etkenin bir araya gelmesi sonrasında yaşanabilecek en sağlıklı ülke olarak açıklandı. Buna karşın Sierra Leone'da yakın zamanda doğan bir çocuğun ortalama ömrü 52 yıl olarak göze çarpıyor.

İtalya gelişmiş ülkeler arasında yer alsa da ekonomisindeki durgunluk, İtalya'nın yaklaşık yüzde 40'ını oluşturan genç neslin işsiz kalmasıyla sonuçlanıyor. Buna rağmen Amerika, Kanada ve İngilizlere göre daha zinde bir yaşam süren İtalyanlar, yüksek tansiyon, kolesterol ya da depresyon gibi hastalıklarla daha az karşılaşıyor. Project Hope adlı küresel organizasyonun CEO'su Tom Kenyon ise İtalya'da yaşayan insanların medikal anlamda daha rahat olduklarını ve doktorlara ulaşmalarının daha rahat olduğuna dikkat çekti.

Beslenme alışkanlıklarına bakıldığında ise sebze ağırlıklı yiyecekler tüketen İtalyanlar aynı zamanda kullandıkları saf zeytin yağı oranıyla da ön plana çıkıyor. Washington Üniversitesi'nde toplum sağlığı beslenme uzmanı olan Adam Drewnowski, tüketicilerin taze meyve, sebze ve et çeşitlerine ulaşmasının çok önemli bir etken olduğunu belirtmişti.

Hazırlanan endeksteki her ülke, yaşam süresi, ölüm nedenleri ve sağlık sorunları gibi birçok etken göz önüne alınarak incelenmiş.

İzlanda, İsviçre, Singapur ve Avustralya ise İtalya'dan sonra gelen en sağlıklı ülkeler olarak görülüyor.

Kaynak: Ontrava.com