İtalya Dışişleri Bakanı D'alema'nın Mısır Temasları (2)

İtalya Dışişleri Bakanı D'alema'nın Mısır Temasları (2)

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile Görüşen İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'alema, Ortadoğu'da Barış Sağlanması İçin Filistin Sorununun Çözüme Kavuşturulması Gerektiğini Söyledi.

İtalya Dışişleri Bakanı D'alema'nın Mısır Temasları (2)

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüşen İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'alema, Ortadoğu'da barış sağlanması için Filistin sorununun çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Mübarek tarafından İskenderiye'deki Kasr El Teen Sarayı'nda kabul edilen D'alema, görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. İtalya'nın Hamas'ı tanımadığını, kendisinin de dün Abbas ile yaptığı görüşmede bunu açık şekilde söylediğini belirten D'alema, "İtalya olarak Hamas konusunda Avrupa Birliği (AB) ile aynı paralelde düşünüyoruz. Ben Filistin'de Hamas'ı ziyaret etmedim, Mahmud Abbas ile görüştüm. Gazze'de olan olaylardan Hamas sorumludur. İsrail ile tekrar görüşmelere başlanması

konusunda Abbas'ın fikrini paylaşıyorum" dedi. ABD Başkanı Bush'un uluslararası görüşme önerisinin bir konferans olmadığını belirten D'alema, Mübarek'in toplantıya önem verdiğini anlattı. Filistin ile İsrail arasında barışın sağlanması için AB'nin Arap Birliği, Mısır, Ürdün ve Filistin tarafı ile beraber çalıştığını yineleyen D'alema, İsrail ile görüşmelere dönülmesi konusunda Filistin Lideri Abbas'ın İsrail ile görüş birliği içinde olduğunu savundu. Hamas'ı kastederek, "Bazıları iki ayrı Filistin istiyor"

diyen D'alema, "İki ayrı Filistin ile görüşme olmaz. AB için birinci nokta Ortadoğu barışıdır. Solana'da bu konuda AB önerilerini aktarmak üzere Kahire'ye geldi. Aynı şekilde Dönem Başkanı Portekiz'in de bu konuda çalışmaları devam ediyor. Çözüm için taraflarla işbirliğine önem veriyoruz" diye konuştu.

D'alema, Ortadoğu'daki barış çabaları konusunda Mısır ile görüş birliği içinde olduklarını da sözlerine ekledi.

(MKF-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA