İtalya'daki Tren Kazası

İtalya'daki Tren Kazası

ROMA (AA) – İtalya'nın güneydoğusundaki Puglia bölgesinde meydana gelen tren kazasında ölü sayısının 27'ye yükseldiği bildirildi.

İtalya'daki Tren Kazası

ROMA (AA) – İtalya'nın güneydoğusundaki Puglia bölgesinde meydana gelen tren kazasında ölü sayısının 27'ye yükseldiği bildirildi.

Puglia bölgesinin başkenti olan Bari kentinin kuzeyindeki Andria ve Corata yerleşim yerleri arasında iki trenin çarpışmasıyla yaşanan kazada ölü sayısı artmaya devam ediyor.

İtalyan haber ajansı ANSA'nın haberine göre ölü sayısı 27'ye ulaşırken, hastaneye kaldırılan 15 yaralının tedavisi devam ediyor.

Haberde olayla ilgili yürütülen soruşturmada, kazanın insan hatasından kaynaklanmış olabileceği ihtimalinin öne çıktığı aktarıldı. Hayatını kaybedenlerin cenazeleri de bugün aileleri tarafından teşhis edildikten sonra teslim edilecek.

Kazanın ardından 24 saat geçmesine karşın itfaiye ve sağlık ekiplerinin, trenlerin enkazındaki çalışmaları da sürüyor. Başbakan Matteo Renzi de dün öğleden sonra kaza mahallini ziyaret etmiş ve enkazda incelemelerde bulunmuştu.

Bu arada İtalyan basını da tren kazasına geniş yer ayırdı. Ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica "Tek hatta katliam", Corriere della Sera "Tek hatta ölüm", La Stampa "Tek hat üzerinde kıyamet", Il Giornale de "Ölüm yolu" manşetleriyle okuyucularına kazayı duyurdu.

Öte yandan, kazanın meydana gelişine ilişkin detaylar da belli olmaya başladı. Basına yansıyan haberlere göre, tek hat üstünde meydana gelen olayda iki trenden birinin istasyonda beklemesi gerekirken yolda çarpıştıkları ifade edilerek, bu noktada trenler ve istasyonlar arasında iletişimin hangi nedenle eksik kaldığı merak konusu oldu. Birbirinden habersiz hareket eden iki trenin de saatte 100'er kilometre ile birbirlerine doğru yaklaştıkları ve kafa kafaya çarpıştıkları kaydedildi.

Haberlerde ayrıca trenlerin en son teknolojiyle yapılmış olmaları ve 250 metrelik yarıçapta durabilme özelliklerine karşı, kaza mahallinin hemen yakınındaki viraj nedeniyle makinistlerin, birbirlerini görmedikleri ve bu nedenle fren yapacak zamanı bulamadıkları dile getirildi.

İtalya'daki kaza 1978'de Murazze de Vado'da 42 kişinin, 2009'da Viareggio'da 32 kişinin hayatını kaybettiği demiryolu kazalarından sonra ülkede meydana gelen en büyük üçüncü kaza olarak nitelendiriliyor.

Kaynak: AA