İtalya'da Terör Endişesi

İtalya'da Terör Endişesi

İtalya Dışişleri Bakanı Gentiloni: "Teröristlerin göç yoluyla sızması gibi önemli riskler var"

İtalya'da Terör Endişesi

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Akdeniz üzerinden kaçak göçmen akınına uğrayan ülkesine bu yolla teröristlerin sızma riski bulunduğunu söyledi.

"IŞİD ile mücadele" toplantısına katılmak üzere İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Gentiloni, burada İtalyan basınına açıklamalarda bulundu.

"Teröristlerin göç yoluyla sızması gibi önemli riskler var" diyen Gentiloni, güvenlik kurumlarının alarm durumunda ve çalıştığını, ancak bunun endişeyi azaltmaya yetmediğini ifade etti.

Bakan Gentiloni, "Demokratik hiçbir ülke göçmenlerle teröristleri karşılaştıramaz. Bizim kıyılarımıza çaresiz şekilde gelen göçmenlerin arkasında Kalaşnikoflu terörist olduğu düşüncesi kültürel bir hata olur" dedi.

Muhalefetteki Kuzey Birliği Partisi'nin lideri Matteo Salvini ise bakanın sözlerinin çok ciddi olduğunu ve acilen parlamentoya bilgi vermesi gerektiğini söyledi. Salvini, İtalya'nın AB ile kasım başından beri Akdeniz'de göçmenlere yönelik yürüttüğü "Triton" adlı insani yardım operasyonunu durdurmasını ve göçmen teknelerini engellemesini istedi.

Bu arada, İtalyan basını, İtalya'dan bazı kişilerin sınır dışı edilebileceğini yazdı. 

Kısa bir süre önce aralarında bir Türk doktora öğrencisinin de bulunduğu dokuz kişinin terör şüphesiyle sınır dışı edildiğini belirten İtalya'nın yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica'da çıkan bir haberde, "dini propaganda" yaptıkları gerekçesiyle Kosovalı, Arnavut ve Kuzey Afrika ülkelerinden bazı kişileri kapsayan yeni sınır dışı vakalarının olabileceği kaydedildi.

Ayrıca, Bakanlar Kurulu'nun bugün terörle mücadelede istihbarat servisini daha etkin kılacak, daha caydırıcı cezalar içeren yeni önlemleri de onaylayacağı belirtildi.

Öte yandan, Paris'teki terör saldırılarının ardından güvenliğin üst düzeye çıkarıldığı İtalya'nın güneyindeki Catania havaalanında sahte belgeyle seyahat etmek isteyen bir Arnavutluk vatandaşının terör şüphesiyle gözaltına alındığı bildirildi. - Roma

Kaynak: AA