İtalya'da Homoseksüller Vatikan'ı Protesto Etti

İtalya'da Homoseksüller Vatikan'ı Protesto Etti

İtalya'da Vatikan'ın Önünde Toplanan 100 Kadar Eşcinsel Erkek, Sicilyalı Yazar Alferedo Ormando'nun, Katolik Kilisesi'nin Homoseksüellere Yönelik Tutumunu Eleştirmek Amacıyla Kendisini Vurmasının 10. Yılı Nedeniyle Yılı Nedeniyle Bir Gösteri Düzenledi.

İtalya'da Homoseksüller Vatikan'ı Protesto Etti

İtalya'da Vatikan'ın önünde toplanan 100 kadar eşcinsel erkek, Sicilyalı yazar Alferedo Ormando'nun, Katolik Kilisesi'nin homoseksüellere yönelik tutumunu eleştirmek amacıyla kendisini vurmasının 10. yılı nedeniyle yılı nedeniyle bir gösteri düzenledi.

13 Ocak 1998'de, Vatikan'ın eşcinsel erkeklere yönelik tutumunu eleştirmek amacıyla Saint Peter's Meydanı'nda kendisini vuran Sicilyalı yazar Ormando, ölümünün 10. yılında, eşcinsel hakları savunucusu Arcigay adlı grup tarafından anıldı. Arcigay grubunu temsilen bir konuşma yapan Fabrizio Marrazzo, "Alfredo'nun 10 yıl önce gerçekleştirdiği korkunç hareketini anmak amacıyla toplandık. Vatikan, hiçbir zaman Alfredo'nun bu hareketiyle ilgili yorumda bulunmadı. Bu tutum, Katolik Kilisesi'nin bu ülkedeki tüm

vatandaşlık reformlarını yıllardır önlediğini gösteren bir semboldür" diye konuştu.

1998'de Vatikan'ın homoseksüellere yönelik tutumunu eleştirmek amacıyla kendisini vuran Elfredo Ormando, yaralı olarak kaldırıldığı hastanede 10 gün süren yaşam mücadelesinin ardından hayatını kaybetmişti.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA