İtalya'da Futbolda Şike Skandalı

İtalya'da Futbolda Şike Skandalı

İtalya'da FC Juventus, AC Milan, ACF Fiorentina ve SS Lazio'nun ve 25 zanlının yargılandığı şike skandalında, cezalar açıklandı.

İtalya'da Futbolda Şike Skandalı

İtalya'da FC Juventus, AC Milan, ACF Fiorentina ve SS Lazio'nun ve 25 zanlının yargılandığı şike skandalında, cezalar açıklandı.

Yargılamada, esas mahkemesi niteliği taşıyan ilk aşamada alınan kararlar doğrultusunda FC Juventus, ACF Fiorentina ve SS Lazio, İkinci Lig'e düşürüldü.

Bu 3 kulüp de puan silme cezalarına da çarptırılırken, Juventus'un son 2 sezonda elde ettiği şampiyonluk unvanları da elinden alındı.

AC Milan'ın ise, Birinci Lig'de kalması uygun görüldü, ancak kırmızı-siyahlılar, 15 puan silme cezasıyla, bu yıl Avrupa Şampiyonlar Ligi'ne gitme hakkından yoksun bırakıldı.

Diğer takımlardan gelecek sezona FC Juventus 30, ACF Fiorentina 12, SS Lazio ise 7 puan eksiğiyle başlayacak.

Cezalar, Roma'da Parco Dei Principi Oteli'nde düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Yargılama işlemini yapan jürinin başkanı Cesare Ruperto, 7 günlük değerlendirme sonrasında, Roma Olimpiyat Stadı'ndan otele gelerek TSİ 22.00'de cezaları kamuoyuna duyurdu.

Yargının suçlu bulduğu kulüp ve kişiler, cezalara 5 gün içinde itiraz ederek temyiz başvurusunda bulunabilecekler.

Temyiz başvurularının, 20 Temmuz Perşembe gününden itibaren hızla değerlendirilerek karara bağlanması bekleniyor. İtalya Futbol Federasyonu'nun (FIGC), Avrupa Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası'na hangi takımların katılacağına ilişkin listeyi, en geç 24 Temmuz Pazartesi günü UEFA'ya iletmesi gerekiyor.

Temyiz aşamasının söz konusu tarihe dek sonuçlandırılamaması durumunda, UEFA'ya sunulacak liste, bugün açıklanmış olan cezalar doğrultusunda hazırlanacak. FIGC ile UEFA arasında bu noktada mutabakat sağlanmış olduğu bildirildi.

Bu arada basın toplantısının düzenlendiği otel, SS Lazio taraftarlarıyla kuşatıldı. Yaklaşık 1000 kişilik taraftar grubuyla güvenlik birimleri arasında zaman zaman gergin anlar da yaşandı. Devlet televizyonu RAI'nin AS Roma sempatizanlığıyla bilinen spor muhabiri Marco Mazzocchi, SS Lazio taraftarları tarafından yuhalandı.