İtalya'da Futbol Mahkemesi Devam Ediyor

İtalya - (dha) İtalya'da Futbol Skandalıyla İlgili Yürütülen Mahkemenin İkinci Duruşması Sonuçlandı. Üçüncü Duruşma Şu Saatlerde Devam Ediyor. Türkiye Saatiyle Dün Öğlen Saat 13.00'den İtibaren Ara ...

İtalya'da Futbol Mahkemesi Devam Ediyor

İTALYA - (DHA) İtalya`da futbol skandalıyla ilgili yürütülen mahkemenin ikinci duruşması sonuçlandı. Üçüncü duruşma şu saatlerde devam ediyor.
Türkiye saatiyle dün öğlen saat 13.00`den itibaren ara verilen ikinci duruşmada mahkeme heyetinin savunma avukatlarının talepleriyle ilgili kararı dün akşam 21.00`de açıklandı.
Mahkeme Heyeti Başkanı Cesare Ruperto`nun yaptığı açıklamayla davalılardan biri eksildi. Buna göre davalı avukatlarının mahkemeye İtalya Ceza Muhakeme Usulü`nün 271`nci maddesi uyarınca, telefon konuşmalarının ancak belirli olaylarda gerekli koşulların oluşması halinde delil olarak kabul edilebileceğini belirtip, iddianameye zemin oluşturan telefon kayıtlarının sözkonusu maddenin gerektirdiği koşulları taşımadığını savunarak iddianameden çıkartılması ve mahkeme heyetinin yargılama işlemini bu koşullar doğrultusunda gerşekleştirmesi yönündeki talebi reddedildi.
Bunun yanında hakem Gianluca Paparesta`nın avukatı Aurelio Girando`nun hakemlerin ancak İtalyan Hakemler Derneği`nce oluşturulacak bir heyet tarafından yargılanabileceğini, mevcut mahkemenin müvekilini yargılama yetkisinin olmadığını öne sürerek yaptığı itiraz mahkeme heyetinden red yanıtı aldı. Ayrıca her iki duruşmaya da katılmayan Juventus eski Genel Direktörü Luciano Moggi`nin Avukatı Fulvio Gianaria`nın, müvekkilinin 16 Mayıs itibariyle görevinden istifa ettiğini ve futbolla bağı kalmadığını dile getirerek, ``İstifa, görevden uzaklaştırma cezasıyla aynı niteliktedir¨ diyerek Moggi`nin yargılama dışı bırakılması talebi de mahkeme tarafından reddedildi.
Mahkeme heyetinin kabul ettiği tek itiraz İtalya Futbol Federasyonu Ekonomi Komisyonu eski üyesi Cosimo Maria Ferri lehine oldu. Mahkeme kararrıyla Ferri`nin kişisel sorumluluğunun olayda birinci dereceden olmaması ve görevinden ayrılan Ferri`nin bir daha futbol alanında hiç bir şekilde görev alamayacağı belirtilerek mahkeme dışında bırakıldığı açıklandı. Bu çerçevede mahkeme kapsamında 4 takım ve 25 futbol adamının yargılanmasına bugün sabah Türkiye saatiyle 10.30`dan itibaren devam edilmeye başlandı.
Roma Olimpiyat Stadı`nda yapılan mahkemede sonuç kararının 9 Temmuz`a kadar açıklaması bekleniyor. Sanıkların temyiz hakkını kullanması durumunda kesin karar 20 Temmuz`a kadar belli olacak.
(Haber: Eda BERKBAYRAK)