İtalya'da Adalet Bakanı Cancellieri Koltuğunu Korudu

İtalya'da Adalet Bakanı Cancellieri Koltuğunu Korudu

Bakan Cancellieri:
"Hakkımdaki iddiaların hepsi yalan. Ben parlamentoya hiçbir zaman yalan söylemedim"

İtalya'da Adalet Bakanı Cancellieri Koltuğunu Korudu

İtalya'da Adalet Bakanı Annamaria Cancellieri hakkında, tanınmış bir işadamının hapishanede bulunan kızıyla ilgili telefon konuşmaları nedeniyle verilen gensoru önergesi reddedildi. 

Başbakan Enrico Letta liderliğindeki geniş çaplı koalisyonun teknokrat Adalet Bakanı Annamaria Cancellieri, tanınmış Ligresti ailesine mensup hapis yatan Giulia Ligresti'nin sağlık koşulları nedeniyle tahliyesine yönelik yaptığı, kamuoyuna yansıyan telefon konuşmaları sebebiyle hakkında verilen gensoru önergesi parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde oylandı. 

Oylama öncesi bir konuşma yapan Cancellieri, "Hakkımdaki iddiaların hepsi yalan. Ben parlamentoya hiçbir zaman yalan söylemedim" dedi.

Sağlık durumu bozulan hapishanedeki Giulia Ligresti'nin ev hapsine geçişi sırasında anormal bir durumun ve müdahalenin olmadığını savunan Bakan Cancellieri, Ligresti ailesiyle dostluğunun uzun yıllara dayandığını, vatandaşlar arasında ayrım yapmadığını da dile getirdi. Bu olayda onurunun yara aldığını ifade eden Annamaria Cancellieri, kendisine verdiği destekten ötürü Başbakan Letta'ya da teşekkür etti. 

Adalet Bakanı Cancellieri için güven oylaması önergesini veren parlamentodaki üçüncü büyük parti konumundaki 5 Yıldız Hareketi'ne mensup milletvekilleri, oylama için yapılan oturumda "Cancellieri evine" yazılı dövizler açarak, bakanı protesto etti. 

Cancellieri için verilen gensoru önergesi 630 sandalyeli Temsilciler Meclisi'nde; 154 olumlu oya karşılık, 405 oyla reddedildi. Oylamada 3 milletvekili çekimser kaldı. 

Bu arada, oylama öncesi Cancellieri hakkında en büyük fikir ayrılığının yaşandığı parlamentoda en çok sandalyesi bulunan Demokrat Partili (PD) milletvekillerini ikna etmek, geniş tabanlı koalisyonun bu partiden gelen Başbakanı Enrico Letta'ya düştü. 

İlk günden bu yana Cancellieri'ye sahip çıkan Başbakan Letta'nın partisinin milletvekillerini, "Bakana güvensizlik, hükümete güvensizlik anlamına gelir" telkinleriyle ikna ettiği basına yansıdı. 

Ağustos ayında, hapisteki kızlarının sağlık durumu için yardım isteyen Ligresti ailesinin fertleriyle Bakan Cancellieri'yi zor durumda bırakan ses kayıtlarının deşifresi geçen ay sonunda ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinden "La Repubblica" tarafından yayımlanmıştı.

Sigorta şirketi Fonsai'nin hesaplarında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle temmuz ayında hapse giren Giulia Ligresti'nin sağlık koşullarının bozulması üzerine Ligresti ailesinin Cancellieri'den yardım istemesi ve bakanın da konuyla ilgileneceğini belirtmesi, ülkede tartışma konusu olmuştu. - Roma

Kaynak: AA