İtalya’ Da Binlerce Yıllık Tarih Canlandı

İtalya’ Da Binlerce Yıllık Tarih Canlandı

İtalya’nın Toskana Bölgesi’nde Yer Alan Grosseto İline Bağlı Massa Marittima İlçesinde Tarih Yeniden Canlandırıldı. Yörede Her Yıl İki Kez Düzenlenen Balistrum Şampiyonası, 5 Saat Süresince Adeta Zaman Yolculuğu Yaptırdı. Şampiyonayı Bölge Sakinleri Ve Turistlerden Oluşan Yaklaşık 5 B...

İtalya’ Da Binlerce Yıllık Tarih Canlandı

İtalya’nın Toskana Bölgesi’nde yer alan Grosseto iline bağlı Massa Marittima ilçesinde tarih yeniden canlandırıldı. Yörede her yıl iki kez düzenlenen Balistrum şampiyonası, 5 saat süresince adeta zaman yolculuğu yaptırdı. Şampiyonayı bölge sakinleri ve turistlerden oluşan yaklaşık 5 bin kişi izledi. Organizasyonda 150 kişi geleneksel kıyafetlerle yer aldı.

Massa Mahalleleri Derneği tarafından 97’ncisi düzenlenen şampiyona, tarihi kıyafetler içinde dönemin yönetim meclisini simgeleyen grubun şehir turu yapıp Katedral Meydanı’na girişiyle başladı. Onları yine tarihi kıyafetler içinde, mahalleleri şampiyonada temsil edecek mancınık takımları takip etti. Geleneksel açılışın ardından şampiyona Massa Marittima Bayrak Ekibi’nin gösterisiyle başladı. Önceki yıllarda Türkiye’de de gösteri yapan ekip, ilçe sembolünün yeraldığı bayraklarla nefesleri kesen bir akrobasi şöleni sundu. Etnik kıyafet ve aksesuarlarla tamamlanan gösteride ekibe, bando takımı da eşlik etti.

Gösterinin ardından, 1224 yılında farklı yönetimler olan, ancak şu anda Massa Marittima Belediyesi altında yer alan siyah-beyaz renkleriyle Cittavecchia (Eskişehir), beyaz-kırmızı renkleriyle Cittanova (Yenişehir) ve sarı-lacivert renkleriyle Borgo (Kenar mahalle) Balistrum takımları yerlerini aldı. Sekizer kişiden oluşan ekipler 36 metre uzaklığa yerleştirilen 12 cm çapındaki hedef tahtasının merkezini bulmaya çalıştı. 24 atışın sonunda merkezi bulan ekip Cittavecchia oldu.

HAÇLI SEFERLERİ`NİN VAZGEÇİLMEZ SİLAHI

Temelini Mezopotamya’dan alan Balistrum, Roma döneminde geliştirilip Bizanslılar tarafından yaygın olarak kullanıldı. Özellikle Haçlı Seferleri döneminde vazgeçilmez silah olarak yer aldı. Hatta o dönemin Papası 2’nci İnnocenzo tarafından 1134 yılında Hıristiyanların birbirine karşı kullanması yasaklandı. Popülaritesi 17’nci yüzyılda barutlu silahın bulunmasına kadar devam etti. Ancak Massa Marittima Mahalleler Derneği’nin kararıyla mancınık 1960 yılında tarih sayfalarından günümüze taşındı ve ilk şampiyona düzenlendi. 1965 yılında bölgedeki Massa Marittima, Gubbio, Lucca, Sansepolccro ve Repubblica di San Marino kentlerinin biraraya gelip Ulusal Balistrum Federesyonu’nu kurdu. Böylece Balistrum kullanımı spor olarak kabul edilmeye başlandı.

Kaynak: DHA