İsviçre Oecd Standardını Benimsiyor Bankacılıkta Gizliliği Yumuşatıyor

İsviçre Bankacılıkta Gizlilik Uygulamalarını Yumuşatıyor. Bir Kaç Avrupa Ülkesinin Ardından İsviçre'de Oecd'nin Standartlarına Uyum Sağlayarak, Bankalarında Bulunan Hesap Sahiplerine İlişkin Bazı Bilgileri Açıklayacağını Duyurdu.

İsviçre Oecd Standardını Benimsiyor Bankacılıkta Gizliliği Yumuşatıyor
14.03.2009 01:34 | Son Güncelleme: 14.03.2009 01:34

İsviçre bankacılıkta gizlilik uygulamalarını yumuşatıyor. Bir kaç Avrupa ülkesinin ardından İsviçre’de OECD’nin standartlarına uyum sağlayarak, bankalarında bulunan hesap sahiplerine ilişkin bazı bilgileri açıklayacağını duyurdu.

İsviçre, vergi kaçakçılarıyla işbirliği yapmamakla suçlanıyordu. İsviçre Maliye Bakanı Hans Rudolf Merz, vergi kaçırılmasını önlemek amacıyla, bazı bankacılık bilgilerini vereceklerini söyledi. Her bir bilgi paylaşımı bir vaka olarak ele alınıp değerlendirilecek.

Avusturya da hafifletiyor

İsviçre, OECD standartlarına uyum sağlamalarının ülkenin bankacılıkta gizlilik doğasının temelinden uzaklaştıkları anlamına gelmediğini de vurguladı.

Liechtenstein, Andorra ve Belçika’nın bankacılıktaki gizlilik uygulamalarını hafifletecekleri yönünde açıklama yapmalarının bir gün ardından İsviçre’nin de benzer bir tutum sergilemesi dikkat çekici bulundu. İsviçre, ısrarla bankacılık politikasının vergi suçlarını korumadığını ısrarla vurguluyor. İsviçre’nin ardından Avusturya’da bankacılıkta gizliliği hafifletebileceğini, her bir vakayı ayrı bir şekilde ele alarak bilgileri paylaşabileceğini açıkladı. Lüksemburg’da benzer uygulamalara sıcak baktığını duyurdu.

2 trilyon dolarlık hesap

İsviçre, dünyanın en büyük off-shore finans merkezi olarak biliniyor. Ülkedeki bankaların 2 trilyon dolarlık global hesabı tuttuğu hesaplanıyor. Geçen ay UBS, 300 Amerikalı müşterinin bilgilerini ABD otoritelerine vermişti fakat 52 bin hesapla ilgili talep edilen bilgileri vermeyi reddetmişti. ABD’li yetkililer 52 bin kşinin vergi ödemekten kaçınıp, kaçınmadığını araştırıyorlar. ABD’nin, ’vergi cennetleri’ yüzünden her yıl 100 milyar dolar gelir kaybı yaşadığı tahmin ediliyor. Gldbal ekonomik krizle birlikte ABD’de vergi cennetlerine karşı güçlü bir tavır oluştu. Avrupa’da ’vergi cennetleri’ olarak anılan ülkelerde gizlilik uygulamalarının hafifletilmesi kararları, G20 ülkelerinin maliye bakanarının toplantısının ardından geldi. G20 zirvesi daha çok bankacılıkta daha sert düzenlemelere odaklanmıştı.

Kaynak: DHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: İsviçre Oecd Standardını Benimsiyor Bankacılıkta Gizliliği Yumuşatıyor - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10.7.2020 13:05:48. #1.14#
title