'İsviçre Maçını Kazanacağız'

Euro 2008 Finallerine 2 -0'lık Portekiz Yenilgisiyle Başlayan A Milli Takım'da Fatih Terim, İsviçre Maçını Kazanacaklarını Söyledi. Terim, Portekiz Maçının Anahtar Karşılaşma Olmadığını İfade Etti.

'İsviçre Maçını Kazanacağız'

euro 2008 finallerine 2-0'lık Portekiz yenilgisiyle başlayan A Milli Takım'da Fatih Terim, İsviçre maçını kazanacaklarını söyledi. Terim, Portekiz maçının anahtar karşılaşma olmadığını ifade etti.

Fatih Terim, her takımın iyi başlamak, kazanarak başlamak isteyeceğini, ancak Türkiye'nin bunu yapamadığını vurguladı. Bireysel hatalar yapıldığını savunan Terim, Türkiye'nin tur şansını koruduğunu ifade etti.

Türkiye'nin, birçok turnuvada yenik başlayıp devam ettiğine işaret eden Fatih Terim, bunun geçmişte yapıldığını, yarın ve Çek Cumhuriyeti maçında da yapılabileveğini belirtti. Terim, "Başımızı öne eğmemizi gerektirecek bir şey yapmadık. Gururla buraya geldik. Moralimiz yerinde. Bizim için Avrupa Şampiyonası yarın başlayacak. Çünkü, geçen hafta başlamadı" dedi

euro 2008 finallerine 2-0'lık Portekiz yenilgisiyle başlayan A Milli Takım'da Fatih Terim, düzenlediği basın toplantısında İsviçre maçını kazanacaklarını söyledi. Fatih Terim, maçın oynanacağı St. Jakop-Park Stadı'nda yaptığı basın toplantısında şunları söyledi:

"İsviçre'de Frei yoksa biz de ise Emre oynayamayacak. Portekiz maçından sonra Emre'nin alt adelesisindeki ağrı dün antrenmandan sonra biraz daha fazlalaştı. Basel'de MR gönderdik. Gelen sonuç 3-4 cm ödem olduğu şeklinde. Bu bizim için hiç hoş değil ama yapacak bir şey yok. Çek maçına da yetişmesinin zor olduğu belirtildi. Ancak çalışacağız. Yarın da öğle saatlerinde Gökhan Zan ile Servet Çetin konusunda da son kararı vereceğiz."

Fatih Terim, taktik ve takımla ilgili herhangi bir şey söylemeyeceğini ifade ederek, bu akşamki antrenmanda da takımı koyma imkanı olmadığını söyledi. Terim, "Son verilen raporda, Emre'nin bu maçta oynamasının zor olduğunu, Gökhan ve Servet için net bilginin yarın verileceğini söylüyor. Kimi tercih edeceğimle ilgili bir şey söylemeyeceğim. Emre'nin olmaması bir oyuncunun çıkıp bir oyuncunun çıkması değil. Emre'nin bizim oyun planındaki rolü basit değil.

İnanıyorum tabii ki. İsviçre'nin de ilk maçı kaybetmiş olması karşılaşmayı çok ilginç bir hale getirdi. Bizim veya onlar için son şans. Böyle bakıldığı kazan ne kadar zor bir maç olduğu ortada. Maçlar kazanılır kaybedilir. Turnuvalar gelip geçer hiçbir şey sevdiğiniz insanların sağlığından önemli değildir. Eksikliklerimiz olabilir. 11 kişimik hep vardır. Arkadaşlarımız bu şansları en iyi şekilde değerlendirir. İnşallah 2002'deki gibi mağlubiyetle başlayıp iyi giden taraf biz oluruz" dedi.

Bunu Türkiye'nin lehine çevirmek için uğraşacaklarını belirten Terim, 23 oyuncu varsa hepsinin de oynamaya hak kazanmış oyuncu olduğuna işaret ederek, "İnşallah bu eksiklikleri kendi lehimize çeviririz" dedi.

"ÜMİT EDERİM NİHAT OYNARSA GOL ATAR. HÜCUM PLANLARINI YARIN SAHADA GÖRÜRSÜNÜZ"

Fatih Terim, açıklamasında, orada olmanın önemli bir şey olduğunu, bunun sevincini ve gururunu yaşadıklarını belirtti. Terim, "Buradayız ve bunun keyfini herkes yaşamalıdır. Tuncay'ın da bahsettiği gibi oyuncular 24 saat sonra bu maçı düşünmeye başladı. Sakatlıklar oluyor. Bizim de görevimiz bunları en mantıklı şekilde çözmektir. Problemin değil çözümün bir parçası olmak lazım. Biz de teknik ekip olarak çözümün bir parçası olmaya çalışıyoruz.

Futboluların annesi de saygımız sonsuz tabii. Annesi olmayanlara ağzımızı açmıyoruz. Ben de sizin gibi gülüyorum. Yapacak bir şey yok. Artık futbol herkesin rahatlıkla fikrini söylediği bir oyun. Anneleri buradan saygılarımızı sunuyoruz" diye konuştu.

Portekiz maçının anahtar karşılaşma olmadığını söyleyen Terim, her takımın iyi başlamak, kazanarak başlamak isteyeceğini, ancak Türkiye'nin bunu yapamadığını vurguladı Bireysel hatalar yapıldığını savunan Terim, şöyle devam etti:

"Tur şansımızı koruyoruz. Birçok turnuvada yenik başlayıp devam ettik. Bu geçmişte yaptık. Bunu yarın ve Çek Cumhuriyeti maçında da yapabiliriz. Başımızı öne eğmemizi gerektirecek bir şey yapmadık. Gururla buraya geldik. Moralimiz yerinde. Bizim için Avrupa Şampiyonası yarın başlayacak. Çünkü geçen hafta başlamadı.

Değişen dünyada bunları çok makul ve mantıklı karşılamak gerekiyor. Her takımda terchiini yapmış ve bu tercihe saygı duyulan bir yasa var. Onların başarılı olması bizi bir Türk olarak mutlu eder. Ben işin başka tarafındayım. Bizi destelemek için Basel'e koşan ve televizyon karşısında kalpleri bizim için çarpan herkese teşekkür ederim. Coşkularıyla ve verdikleri destekleriyle onlara teşekkür ediyorum. Buranın keyfini çıkaran yaklaşımlarına da sevinoyurm."

TUNCAY ŞANLI: ''MORALİMİZ İYİ, İSVİÇRE'Yİ YENECEĞİZ''

Milli Futbolcu Tuncay Şanlı da yaptığı açıklamada, şu anda Fenerbahçe'de oynamadığını, farklı bir takımda oynamadığın ve üzerinde baskı olmadığını söyledi. Şanlı, "Hepimiz kazanmak için çıkıyoruz. Kimse üzerinde baskı istemiyor. Bazen istediklerinizi yapamıyorsunuz. Belki ben de sahada istediklerimi yapamadım. İstediklerimi sahaya yansıtamadım. Bunun sebebinin baskı olduğunu düşünmüyorum" dedi.

Şu anda takımın moralinin gayet iyi olduğuna dikkat çeken Tuncay, üzüntüyü geride bıraktıklarını, sakatlıklar olduğunu, ancak, sahaya çıkan her oyuncunun kazanmak için çıkacağını ve iyi motive olup bunu başaracaklarını ifade etti. Şanlı, şunları söyledi:

"Buradaki atmosfer futbol anlayışı baktığınızda çok farklı. İngiletere'de geçirdiğim süreç bana çok şey kazandırdı. İlk etapta çok zorlandım ancak sonra iyi uyum sağladım. Çok hızlı futbol oynanıyor. Dayanaklılık ve fizik gücünüzün yüksek olması gerekiyor. Buradaki futbol anlayışıyla İngiltere çok farklı diyebilirim.

Önemli bir takım. Değişiklikler var. Ev sahibi olmalarının avantajını kullanacaklar. Zaten en büyük avantajları da bu. Çok fark yok. Ancak bizim için önemli olan bizim futbolumuz."

SON ÇALIŞMASINI STATTA YAPTI

Bu arada, A Milli Takım İsviçre maçının son çalışmasını, karşılaşmanın oynanacağı St. Jakop-Park Stadı'nda yaptı. İlk 15 dakikası basına açık olan antrenmana dün sakatlanan Emre Belözoğlu dışındaki tüm oyuncular katıldı.