İsviçre'de Udc Seçimleri Kazandı

İsviçre'de Udc Seçimleri Kazandı

İsviçre'de Federal Meclisin Her İki Kanadını Dört Yıllığına Yenilemek Amacıyla Yapılan Seçimleri Sağcı Demokratik Merkez Birliği (Udc) İlk Sırada Bitirdi.

İsviçre'de Udc Seçimleri Kazandı

İsviçre'de federal meclisin her iki kanadını dört yıllığına yenilemek amacıyla yapılan seçimleri sağcı Demokratik Merkez Birliği (UDC) ilk sırada bitirdi.

Ulusal televizyonun tahminine göre, 2003 seçimlerinde oyların yüzde 26,7'sini alarak ülkenin birinci siyasi partisi konumuna gelen ve suç işleyen yabancıların sınır dışı edileceğini çarpıcı bir afiş hazırlayarak ilan eden ve ırkçılık suçlamalarına hedef olan bu afişiyle seçim kampanyasına damgasını vuran UDC, oyların yüzde 28.8'ini aldı ve meclisin alt kanadı Ulusal Konsey'deki milletvekili sayısını 6 artırarak 61 sandalyeye ulaştı.

Televizyon, Sosyalist Parti'nin ise, 4 puanlık oy kaybıyla yüzde 19.1 oranında oy alarak ikinci olduğunu ve 43 milletvekilliği kazandığını, merkez sağ Hıristiyan Demokratların 14.6 oranında oy alarak 31 sandalye, radikallerin 15,9 oranında oy alarak 30 sandalye kazandığını, iki yeşil partinin ise 11.3 oy oranıyla toplam 21 milletvekilliği elde ettiğini belirtti.

Meclisin alt kanadı Ulusal Konsey'deki 200 sandalye için üçte biri kadın olmak üzere 3 binden fazla aday, Eyaletler Konseyi'ndeki 41 sandalye için de 130 aday çekişiyordu.