İsviçre'de 3 Bin 800 Türk Girişimci 18 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlıyor

Türkiye Araştırmalar Merkezi (Tam) Vakfı Tarafından Hazırlanan Rapora Göre, İsviçre'de 3 Bin 800 Türk Girişimci 18 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlıyor.

İsviçre'de 3 Bin 800 Türk Girişimci 18 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlıyor

Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı tarafından hazırlanan rapora göre, İsviçre'de 3 bin 800 Türk girişimci 18 bin kişiye iş imkanı sağlıyor.

TAM Vakfı'nın hazırladığı "İsviçre'de Türk Nüfus, Hane Verileri, Girişimcilerin Ekonomik Gücü ve Türkiye-İsviçre Dış Ticaret ve Turizm İlişkileri" başlıklı rapora göre, İsviçre'de yaşayan 121 bin Türk kökenliden 3 bin 800ü geçimini bağımsız çalışarak elde ediyor. İsviçre Türkleri'nin bağımsız çalışma yoluyla oluşturdukları toplam istihdam düzeyi ise 18 bini buluyor. Araştırma sonuçlarına göre, bu ülkede yaşayan 121 bin Türk kökenliden 46 bin 500'ü iş yaşamına aktif olarak katılıyor. Aktif çalışan nüfusun yüzde 8.2'sini teşkil eden 3 bin 800 Türk girişimcisi 18 bin kişilik istihdam olanağı sağlarken, yıllık 2.4 milyar Euro ciro rakamına ulaşıyor. İşletme başına ortalama yatırım 160 bin İsviçre Frankı'nı bulurken, toplam yatırım 608 milyon Frank'a ulaşıyor. Türk işletmeleri, lokantacılık, gıda ve perakendecilikten geleceğe dönük branşlar olan medya, telekomünikasyon ve internet hizmetlerine kadar pek çok sektörde varlıklarını gösteriyor.

Türk girişimcilerin artan biçimde zanaat ve nakliyat sektörlerinde de varlıklarını göstermeye başladıklarını kaydeden TAM Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen, "Genel İsviçre ekonomisiyle bütünleşme artıyor. İşletmelerin büyük bölümü, ürün ve hizmetlerini İsviçreli temin edicilerden karşılıyorlar. Bu yolla girişimciler, bu ülkede yeni işyerlerinin açılması ve mevcutların güçlendirilmesine katkıda bulunuyorlar" dedi.

TAM'ın Birleşmiş Milletler nezdindeki Cenevre temsilcisi Kadir Uğur da, "Bu ticari değerler ülkede yaşayan Türkler'in dikkate değer sayısı ve bağımsız çalışan Türkler ile ilişkilendirilmelidir. 3 bin 800 Türk kökenli girişimci dil, kültür ve sosyal ilişki yetenekleriyle kendilerini Türkiye ile ilişkilerde bir köprü rolüyle algılamaktadırlar. Bu potansiyel güçlendirilerek, Türkiye ile ticari ilişkilerin iyileştirilmesi ve işletmeler arası işbirlikleri kurulması açısından kullanılmalıdır" diye konuştu.

Bu arada, 2005 yılında Türkiye ile İsviçre arasındaki dış ticaret hacmi 2.7 milyar Frank'a ulaştı. Türkiye'nin dış satımı 2.1 milyar iken, İsviçre'nin dış satımı 0.6 milyar seviyesinde gerçekleşti.

(AT-CC-CC-E)