İsviçre - Çek Cumhuriyeti: 0 - 1

Stat: St. Jakob -Park

İsviçre  - Çek Cumhuriyeti: 0  - 1

Stat: St. Jakob-Park

Hakemler: Roberto Rosetti, Alessondro Griselli, Paolo Calcagno (İtalya)

İsviçre: Benaglio 5, Lichtsteiner 4, Mueller 5, Senderos 4, Magnin 5, Behrami 5, Gökhan İnler 5, Fernandes 5, Barnetta 5, Frei 5 (Dk. 46 Hakan Yakın 5), Streller 5

Çek Cumhuriyeti: Cech 6, Grygera 6, Ujfalusi 6, Rozehnal 5, Jankulovski 6, Sionko 6, Jarolim 6, Galasek 4, Polak 6, Plasil 6, Koller 4 (Dk. 56 Sverkos 7)

Gol: Dk 71. Sverkos (Çek Cumhuriyeti)

Sarı kart: Dk. 59 Magnin (İsviçre)

Avrupa Şampiyonası İsviçre-Çek Cumhuriyeti mücadelesiyle başladı. 22 gün sürecek turnuvanın ilk maçında Çek Cumhuriyeti, Sverkos'un golüyle İsviçre'yi 1 - 0'la geçti ve üç puanı aldı. İsviçre ise maçla birlikte Frei'yi de kaybetti.

20 dakika süren açılış seremonisinin ardından İtalyan hakem Rosetti'nin düdüğüyle başlayan mücadelenin ilk yarısında etkili olan taraf ev sahibi ekipti. Ancak bu süreçte sadece 1 kez Frei ile etkili gelen İsviçre, kaleci Cech'ten dönen topta ofsayt bayrağına takıldı.

43. dakikada ise İsviçre'nin kaderini etkileyecek olay gerçekleşti. Kaptan Frei, sakatlanarak oyunu terketti. Gözyaşları arasında soyunma odasına giden Dortmundlu golcü, ikinci yarıda koltuk değnekleriyle yedek kulübesine geldi ve maçı oradan izledi. Kaptanın turnuvayı büyük ihtimalle kapattığı açıklandı.

Devre arasının ardından oyuna Hakan Yakın girerken, Çekler, Koller'in yerine 57. dakikada Sverkos'u aldı ve kontrataklarla etkili olmaya çalıştı. Plasil ile önemli bir fırsatı kullanamayan Çekler, 71. dakikada aynı oyuncunun içeriye çevirdiği topu, filelere gönderen Sverkos ile 1-0 öne geçti.

Kalan sürede oyun Çek Cumhuriyeti'nin yarı sahasında geçerken İsviçreliler, iki pozisyonda penaltı itirazında bulundu. Özellikle Streller'in kafa vuruşanda top Ujfalusi'nin eline çarptı, ancak Rosetti devam dedi. Maçın en önemli pozisyonunda ise Streller ceza sahasında toplu buluştu ve sert vurdu, Cech'ten dönen topta Vonlathen voleyi vurdu ama top bukez de direkten döndü.

İsviçre son dakikalardaki baskısına rağmen gol kaydetmeyi başaramadı ve turnuvanın açılış maçını Çek Cumhuriyeti 1-0 kazanarak turnuvaya 3 puanla başlayan taraf oldu.