İsveçli Parlamentere Tokat Yazması

İsveçli Parlamentere Tokat Yazması

AK Parti Tokat Milletvekili Dilek Yüksel, Türkiye-isveç Dostluk Grubu'nda Bulunan İsveçli Kadın Parlamenterlere 'Tokat Yazması' ve 'Niksar Eyiz Sandığı' Hediye Etti.

İsveçli Parlamentere Tokat Yazması

AK Parti Tokat Milletvekili Dilek Yüksel, Türkiye-İsveç Dostluk Grubu'nda bulunan İsveçli kadın parlamenterlere 'Tokat yazması' ve 'Niksar eyiz sandığı' hediye etti.

İsveç Parlamentosu Başkan Yardımcısı Liselott Hagberg başkanlığındaki heyet, TBMM Türkiye-İsveç Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Özkan Öksüz başkanlığındaki heyeti ziyaret etti. Türkiye-İsveç Parlamentolar arası Dostluk Grubu'nda yer alan Tokat Milletvekili Dilek Yüksel, toplantı sonrasında İsveçli kadın parlamenterlere 'Tokat yazması' ve 'Niksar eyiz sandığı' hediye etti. Yüksel, Orta Anadolu'nun uygarlık yönüyle zengin olan Tokat'ta yazmacılığın 600 yıllık bir geçmişi olduğunu söyledi. Yazmacılığın yapıldığı Anadolu kentleri arasında ise Tokat'ın ayrı bir yeri olduğunu ifade eden Yüksel, "Yazmacılık geçmişte türünün en güzel örneklerini Tokat'ta vermiştir. Türk el sanatları içinde çit, yemeni, çevre, çember deyimleri ile tanıdığımız yazma yıllar boyunca kadınlarımızın başörtüsü olmuştur. Türkülere ve manilere konu olan yazma, bir Almus türküsünde sarı rengi ile dikkat çekerken, bir maninin sözlerinde desen ve çiçekleri ile dile gelir" dedi.

Niksar'dan, ABD'ye bile çeyiz sandığı ihraç edildiğini ifade eden Yüksel, "Bu ürünlerimizi iyi tanıtırsak, uluslararası pazarda yerini alacak ve birçok hemşehrimize iş kapısı olacaktır. Tokat yazması özellikle fular olarak dünyanın her yerinde giyim aksesuarı olarak kullanılmaktadır" diye konuştu.

(Nİ-SA) 29.04.2008 16:55 TSİ

Kaynak: İHA