İsveç'ten Türkiye'nin Girişimine Destek

İsveç'ten Türkiye'nin Girişimine Destek

07.12.2006 - İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Türkiye'nin Kıbrıs ile İlgili Girişimi Konusunda, 'Açık Düşünme Biçimini' Koruma Çağrısında Bulundu.

İsveç'ten Türkiye'nin Girişimine Destek

07.12.2006 - İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Türkiye'nin Kıbrıs ile ilgili girişimi konusunda, ''açık düşünme biçimini'' koruma çağrısında bulundu.

Carl Bildt, AB Dışişleri ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, ''herkesin yapıcı olmasının ve her düşüncenin olumlu bir düşünüş tarzında incelenmesinin önemli olduğunu'' söyledi. Bildt, ''olumlu bir düşünüşle açıkça ortaya atılmış'' düşünceleri reddetmenin ''haksızlık'' olacağını bildirdi.

Javier Solana da, Türkiye'nin bu önerisinin ''olumlu bir adım'' olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas ise bu öneriyi reddederek, ''Bunun görüşülemez olduğunu AB'ye açıkça söylediklerini'' bildirdi.

Lillikas, Türkiye'nin bu önerisinin ''AB'yi hiçe saymak'' olduğunu, çünkü ''her türlü ciddi içerikten yoksun'' olduğunu öne sürdü.

Bu arada Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin en az 1 yıl askıya alınmasını istedi.

Plassnik, Oesterreich Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, ''Türkiye ile müzakerelere ara verme, müzakerelerin en az 1 yıl askıya alınması ihtiyacının doğduğunu düşünüyorum'' dedi.

Kaynak: AA