İsveç'teki Türk İşadamları Dernek Kurdu

İsveç'teki Türk İşadamları Dernek Kurdu

CHA - Haberler | Ekonomi
İsveç'teki Türk İşadamları Dernek Kurdu

İsveç'te yaşayan Türkiye kökenli işadamları tarafından kurulan SWETURK Derneği (Swedish Turkish Business Network) düzenlediği açılış resepsiyonu ile faaliyetlerine başladı.

İsveç'te yaşayan Türkiye kökenli işadamları tarafından kurulan SWETURK Derneği (Swedish Turkish Business Network) düzenlediği açılış resepsiyonu ile faaliyetlerine başladı.

Stockholm'de yapılan resepsiyona Türkiye'nin Stockholm Büyükelçisi Zergün Korutürk, İsveç Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Gunnar Oom, Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem, Avrupa-Türk İş Konfederasyonu (UNITEE) Başkanı Adem Kumcu, İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu (TRF) Başkanı Hasan Dölek ve Zaman İskandinavya Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Oğuz'un da aralarında olduğu 120'yi aşkın seçkin davetli katıldı.

Program SWETÜRK'ü ve İsveç Türkiye ilişkilerini anlatan kısa bir tanıtım filmi ile başladı. Daha sonra açılış konuşmasını yapmak için kürsüye gelen Dernek Başkanı Mehmet Durukan, "Yaklaşık 50 yıldır İsveç'te var olan insanımız için ticari alanda yeni bir başlangıç olarak SWETURK'ü kurduk ve İsveç ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin artmasına katkı sağlamak istiyoruz, " dedi. SWETURK' ün Türkiye partnerinin TUSKON, Avrupa partnerinin ise UNITEE olduğunu belirten Durukan hedeflerinin arasında İsveç'te yaşayan işadamlarının dünya ticaretinde aktif bir rol almaları olduğunu söyledi.

Büyükelçi Zergün Korutürk ise konuşmasında Türkiye ile İsveç arasındaki ticaret hacminde çok büyük dengesizlik olduğunu, bu konunun bir sisteme bağlanması için bazı girişimlerde bulunulduğunu söyledi. İsveçli işadamlarının Türkiye'de yatırım yapması kadar Türk işadamlarının da İsveç'te yatırım yapmasının önemli olduğuna değinen Korutürk, SWETURK' ün iki ülke arasında iş hacminin artırılmasının yanı sıra dengeli bir ticaret hacmi kurulması için de çalışacağını ümit ettiğini söyledi. SWETURK' ün kuruluşunun herkes için hayırlara vesile olmasını temenni eden Korutürk başarılar diledi.

İsveç Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Gunnar Oom, SWETURK'ün kurulması nedeniyle mutluluğunu ifade ederken derneğin iki ülke ilişkilerine büyük katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı İşadamı Zeynel Abidin Erdem ise SWETURK' ün açılışında yer almanın kendisi için büyük bir şeref olduğunu belirtirken öncelikle İsveç ile Türkiye'nin tarihten gelen dostluğundan ve işbirliğinden somut örnekler vererek bahsetti. Daha sonra Türkiye'nin Turgut Özal'ın açtığı çığır ile beraber son 30 yılda gerçekleştirdiği değişimi ve kat ettiği mesafeyi istatistikî bilgiler ışığında anlatan Erdem, sözlerini SWETURK'e başarılar dileyerek bitirdi.

UNITEE Başkanı Adem Kumcu ise derneğin açılışı nedeni ile duyduğu heyecanı gizlemezken iki dilli, iki kültürlü göçmenlerin her geçen gün irtifa kaybeden Avrupa ekonomisi için bir sorun değil bilakis bir kurtuluş ümidi olduğunun altını çizdi.

Zaman İskandinavya Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Oğuz ise Türklerin artık düğün salonlarında değil kendilerine yakışır şekilde nezih mekânlarda büyük işler yapmak için bir araya geldiklerine değindi ve SWETURK'ün kuruluşunun hayırlara vesile olmasını diledi. TRF Başkanı Hasan Dölek ise İsveç'te Türkiye kökenli toplumun çoğunluk itibariyle işveren konumunda olduğunu ve İsveç devletine yük olmadığını söyledi. Program, konuşmaların ardından yapılan kokteyl ise sona erdi.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title