İsveç'te Sözde "Süryani Soykırımı Anıtı"na Yine İzin Çıkmadı

İsveç'te Sözde "Süryani Soykırımı Anıtı"na Yine İzin Çıkmadı

İsveç'te, Türkiye'den Gelen Süryanilerin Yaşadığı Sodertalje Belediyesi'ne Dikilen Sözde Süryani Soykırımı Anıtı'na Yerel Mahkemeden Sonra İsveç Danıştay'ı da "Hayır" Dedi.

İsveç'te Sözde

İsveç'te, Türkiye'den gelen Süryanilerin yaşadığı Sodertalje Belediyesi'ne dikilen sözde Süryani Soykırımı Anıtı'na yerel mahkemeden sonra İsveç Danıştay'ı da "hayır" dedi.

Sodertalje'deki çeşitli partilerden 13 meclis üyesince geçen yıl alınan ve 'Seyfo' adı verilen anıtın dikilmesi kararını, Emekliler Partisi'nden Sten Johan Lundin mahkemeye taşımıştı.

Kararın iptali için mahkemeye başvuran Lundin, dilekçesinde, "Anıt dikilmesi kararı icap ettiğinde; buna belediyenin değil, parlamentonun karar vereceğini" belirtmiş, bu iddianın uluslararası alanı ilgilendiren tartışmalı bir konu olduğunu ve bu iddiaların Türk makamlarınca da tanınmadığını kaydetmişti.

Dava dilekçesinde Lundin; "Bazı çevrelerce geçen yüzyılda meydana geldiği iddia edilen olaydan Türkiye'yi sorumlu tutmak mümkün değil, zira sözde soykırımın iddia edildiği tarihte Türkiye Cumhuriyeti kurulmamıştı. Sodertalje'ye böyle bir anıt dikilmesi kararıyla siyasi bir tavır alınmış ve bir dış politika yapılmak istenmiştir" ifadelerine de yer vermişti.

Yargılama neticesinde de İl İdare Mahkemesi, iddia edilen olayların geçtiği 1915'li yıllarda "devlet olarak Türkiye'nin bulunmadığı, Osmanlı İmparatorluğu'nun mirasını da devralmadığı ve fahiş bir hatası işlendiği" gerekçesiyle Sodertalje Belediyesi'nin anıt dikme kararını iptal etmişti.

Bu mahkeme kararını temyize götüren belediye meclis üyeleri buradan da red cevabı aldılar. Yüksek Mahkeme, Sodertalje Belediyesi'nin, yetkilerini aşarak kendisini ilgilendirmeyen bir konuda karar almış olduğunu bildirdi ve alt mahkemenin iptal kararını onadı.

-İSVEÇ'TEKİ SÜRYANİLER: "DİKİLECEK BİR ANITIN İLİŞKİLERE FAYDASI OLMAZ"-

İsveç'teki bazı Süryaniler, bu tür tarihi olaylarla bilim adamlarının ilgilenmesi gerektiğini vurguluyor.

Sodertalje'deki Süryani kilisesinin üst düzey din görevlisi Gabriel Barqasho, ne iddia edilen sözde soykırım olaylarıyla, ne de mahkeme kararıyla hiç ilgilenmediklerini söyledi.

Çok eski zamanlarda istenmeyen bazı olayların yaşandığını duyduklarını vurgulayan Papaz Barqasho, "Bir anıt olsa, korkarım ki yaralar kapanacağına daha da açılır. Onun yerine aynı masaya oturup konuşmak en güzeli" dedi.

Bu zamana kadar Süryani toplumunun hiçbir devletten toprak gibi bir talebinin olmadığını, "Sadece bir arada insanca yaşamak" istediklerini belirten Barqasho, şunları söyledi: "Birbirimize saygımız olmalı günümüzde, düşmanlıklar kalksın ortadan. Türkiye ki benim memleketim, 24 yıl orada yaşadım, okul tahsilim de oradan. Orada lezzet aldığım kadar başka bir ülkede lezzet almıyorum."

Kaynak: CHA