İsveç Seçiminde Türkler Sandıga Hücüm Etti

İsveç Seçiminde Türkler Sandıga Hücüm Etti

Stockholm – (Dha) İsveç Halkı 4 Yıllık Siyasi Kaderini Belirlemek İçin Sandık Başına Gitti. Seçmen Bugün 12 Yıldır İktidarda Olan Sol İktidarına "Evet ya da Hayır Ö Demek İçin Oy Kullandı....

İsveç Seçiminde Türkler Sandıga Hücüm Etti

STOCKHOLM – (DHA) İsveç halkı 4 yıllık siyasi kaderini belirlemek için sandık başına gitti. Seçmen bugün 12 yıldır iktidarda olan sol iktidarına “Evet ya da hayır ö demek için oy kullandı.Seçim , İsveç siyasi tarihinde en uzun süre iktidarı elinde bulunduran ve dünyaya “Sosyal Refah Toplum Modeli’ni empoze eden Sosyal Demokrat Partisi’nin (S) geleceğini belirleyeceği için büyük önem taşıyor.
Sağ ve sol blok partiler seçime son kamuoyu anketlerinin gölgesinde girdi. Seçimlerde İsveç Parlamentosu için 6 milyon 834 bin kişi oy kullandı. Belediye başkanlığı, belediye meclisi ve İl Genel Meclisi seçimleri için de toplam 7 milyon 057 bin 632 seçmen oy kullandı. Büyük katılım olan seçimlerde geçen yıllardan daha fazla Türk’ün sandık başına gittiği görüldü.
Parlamento’daki 349 sandalyenin sahiplerini bulacağı seçimlere 7’si parlamentoda olmak üzere 44 parti katıldı. 349 sandalyeli İsveç Parlamentosu’nun yeni sahiplerini belirlemek için sandık başına giden İsveçliler, aynı zamanda ve 21 İl Genel Meclisi , 29 belediye başkanlığı, belediye meclisi seçimleri için de oy kullandı. İsveç’te üç yıl ikamet eden, çalışma ve oturma izni olan 223 bin 463 yabancı da belediye ve il Genel Meclisi seçimleri için sandık başına gitti. Bunların 8 bin 154’ü Türk seçmen oldu. Bu arada İsveç’te yaşayan 63 bin 580 Türk vatandaşından, 44 bin 362 kişi oy kullanma hakkına sahip. İsveç Parlamentosu seçiminde oy kullanacak Türk nüfusu 36 bin 208 kişi olarak açıklandı.
Bu seçimlerle birlikte başkent Stockholm’de oturanlar şehir merkezine giriş ve çıkışlarda alınacak “Yığılmaövergisi için de halk oylaması yaptı.
TÜRK KATILIMI BEKLENENDEN FAZLA
İsveç’te sandıklar önünde uzun kuyruklar oluşması bu yılki seçimlere katılım oranın yüksek olacağı izlenimi verdi. Özellikle Türkler arasında yüzde 35 olan 2002 yılındaki katılımın oranının artması için yapılan kampanyaların etkisi de görülmeye başlandı. İsveçli seçmenler, “ Eskiden oylarımızı sol bloka atıyorduk. 12 yıldır iktidarda kalan bu bloku değiştirmek için oyumuzu sağcılara kullandıködedi. Oylarını kullanan Türkler de eski seçimlerde olduğu gibi bu seçimlerde de Sosyal Demokat Parti ve Sol blok partilerine oylarını vererek eski düzenin devam etmesini istediklerini söylerken Türk kökenli adaylara sahip çıktıklarını da belirtti.
KAMUOYU ANKETLERİNE GÖRE SAG PARTİLER ÖNDE
Seçimler öncesi Temo adlı kamuoyu araştırma şirketinin anket sonuçlarını açıklayan İsveç televizyonu sağ burjuva partilerinin oluşturduğu ittifakın bir adım önde oldugunu duyurmuştu. Ankete göre, sağ blok partilerinin toplam oy oranı yüzde 50,8, Sol blok partilerinin toplam oy oranını ise yüzde 43,9 olarak belirtildi.
PARLAMENTODA 3 TÜRK
İsveç seçimlerinde 115 Türk kökenli aday yarıştı. Bunlardan 28’i İsveç Parlamentosuna, 22’isi de İl Genel Meclisi seçimlerine adaylıklarını koydu. Sosyal Demokrat Parti’den ön sırada adaylıklarını koyan Süryani asıllı Yılmaz Kerimo ile İbrahim Baylan ve Yeşiller Partisi’nden adaylığını koyan Mehmet Kaplan’nın seçilmelerine garanti gözüyle bakılıyor.
2002’NİN GALİPLERİ
2002 yılında yapılan seçimlerde Sosyal Demokrat Parti aldığı yüzde 39,8 oy oranı ile 144 milletvekili çıkararak birinci parti olmuştu. Sağ blok partileri arasında Muhafazakar Parti ise yüzde 15,3 oy oranı ile 55 milletvekili çıkararak ikinci gelmişti. Diğer partilerin 2002 yılında aldıkları oy oranı ve milletvekili sayıları ise şöyleydi ;
Sol blok partileri: Yeşiller (MP) yüzde 4,7 oy oranı ile 17 milletvekili, Sol Parti (V) yüzde 8,4 ile 28 milletvekili çıkarmıştı. Sağ blok partileri: Liberal Parti (FP) yüzde 13,4 ile 48 milletvekili, Çiftçilerin Partisi (C) yüzde 6,2 ile 22 milletvekili, Hristiyan Demokrat Parti (KD) yüzde 9,1 ile 33 milletvekili çıkarmıştı. Bu sonuçlar ile sol blok yüzde 52,9 ile Sosyal Demokrat Parti’ye dışardan destek vererek azınlık hükümetini iktidara getirmişti. Sağ blok partilerinin 2002 yılındaki toplam oy oranı ise yüzde 44’de kalmıştı. İsveç’te 2002 yılında yapılan seçimlerde katılım oranı ise yüzde 80,1 olarak sandığa yansımıştı.

Kaynak: DHA