İsveç Hükümeti ve Sağlıkçılar Sonunda Anlaştılar

İsveç Hükümeti ve Sağlıkçılar Sonunda Anlaştılar

İsveç Hükümeti ve Sağlıkçılar Sonunda Anlaştılar. Ülkede, Hemşirelerin Başlattığı, Laborant ve Diğer Sağlık Sektörü Çalışanlarının da Destek Verdiği Grev Sona Erdi.

İsveç Hükümeti ve Sağlıkçılar Sonunda Anlaştılar

İsveç hükümeti ve sağlıkçılar sonunda anlaştılar. Ülkede, hemşirelerin başlattığı, laborant ve diğer sağlık sektörü çalışanlarının da destek verdiği grev sona erdi.

Sağlıkçılar Sendikası Anlaşma Şefi Margareta Öhberg, basına yaptığı açıklamada; hükümetin verdiği son teklifi kabul ettiklerini dile getirdi. Öhberg, anlaşmayla birlikte maaş konusunda ve çalışma şartları hususunda çok büyük iyileşmeler beklediklerini dile getirdi.

Bu anlaşma 3 sene vadeli ve 2 sene sonra iptal edilebilir şekilde düzenlendi. Bu protokole göre; ilk yıl yüzde 4, ikinci yıl yüzde 3 ve üçüncü yıl da yüzde 2 maaş artışı öngörülüyor. Yüzde oranları nakde çevrildiğinde, yüzde 4'lük bir artış bin İsveç Kronu'na (203 YTL) tekabül ediyor. Bu durumda, en düşük sağlıkçı maaşı 21.100 İsveç Kronu (4.287 YTL) olacak ve bu maaş miktarı 1 Mart 2009'dan itibaren geçerli olacak.

Bu arada, anlaşmaya aslında bütün tarafların onay vermediği, görüşmelere katılan 150 kişinin evet demesine karşın, 48 kişinin hayır dediği öğrenildi. Sendika şefi Öhberg, bu oranda bir hayır diyen grubun çıkmasının sendikayı bölmeyeceğini ve bütünlüğe zarar vermeyeceğini kaydetti. Bu nihai karar bu akşam üzeri veridi. Varılan bu son mutabakatın, belediyelere gönderilmesi ve belediye yetkililerinin de onay vermesiyle karar kesinleşmiş oldu.

Kaynak: CHA