İsveç Başbakanı Reinfeldt'ten Türkiye'nin Üyeliğine Destek

İsveç Başbakanı Reinfeldt'ten Türkiye'nin Üyeliğine Destek

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı'nı Devralmaya Hazırlanan İsveç'in Başbakanı Fredrik Reinfeldt, Türkiye'nin Birliğe Üyeliğine Destek Verdi. Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'i Ağırlayan Reinfeldt, AB'nin Türkiye'ye Verdiği Sözleri Tutması Çağrısı Yaptı.

İsveç Başbakanı Reinfeldt'ten Türkiye'nin Üyeliğine Destek
11.05.2009 18:41 | Son Güncelleme: 11.05.2009 18:41

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı'nı devralmaya hazırlanan İsveç'in Başbakanı Fredrik Reinfeldt, Türkiye'nin birliğe üyeliğine destek verdi. Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'i ağırlayan Reinfeldt, AB'nin Türkiye'ye verdiği sözleri tutması çağrısı yaptı.

Karamanlis'le görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan İsveç Başbakanı, Türkiye'yle devam eden müzakerelerle ilgili bir soruya da cevap verdi. "Bence taahhütlerimize bağlı kalmalıyız. Kopenhag Kriterleri yerine getirildiği takdirde AB'nin yeni üyelere açık olduğunu söylemiştik" diyen Fredrik Reinfeldt "Ama bu, söz konusu ülkeler için reform sürecinin, yani değişimin devam etmesi anlamına gelir" diye de ekledi.

İsveç Başbakanı Reinfeldt, Fransa ve Almanya gibi ülkelerin 'imtiyazlı ortaklık' tekliflerine destek vermezken, Yunan mevkidaşı Karamanlis de aynı görüşü paylaştı. Kostas Karamanlis, "Türkiye, diğer aday ülkeler gibi, tüm taahhütlerini yerine getirdiği takdirde Avrupa ailesinin üyesi olmaya hak kazanır" dedi. Karamanlis, Türkiye'nin geçmiş döneme nazaran daha hızlı hareket etmesi gerektiğini de dile getirdi.

Karamanlis - Reinfeldt görüşmesinde ikili ve uluslararası konuların yanı sıra Kıbrıs meselesinin de ele alındığı belirtildi.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

title