İsveç Başbakanı: Basın Özgürlüğü Temel İlkemiz

İsveç Başbakanı: Basın Özgürlüğü Temel İlkemiz

İsveçli Ressam Lars Vilks'in Çizdiği İslam Dünyasını Rencide Eden Karikatürleri Protesto Etmek Amacıyla, İsveç'te Yaşayan Müslümanlar Protesto Gösterilerinde Bulunurlarken, Başbakan Fredrik Reinfeldt, Konuyla İlgili Yaptığı Açıklamada, 'Basın Özgürlüğü Bizim Temel Prensiplerimizden Biridir. Gazetelerde Neyin Basılacağına Biz Karar Veremiyiz' Dedi.

İsveç Başbakanı: Basın Özgürlüğü Temel İlkemiz

İsveçli ressam Lars Vilks'in çizdiği İslam dünyasını rencide eden karikatürleri protesto etmek amacıyla, İsveç'te yaşayan Müslümanlar protesto gösterilerinde bulunurlarken, başbakan Fredrik Reinfeldt, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ''Basın özgürlüğü bizim temel prensiplerimizden biridir. Gazetelerde neyin basılacağına biz karar veremiyiz'' dedi.

Vilks'in çizdiği karikatürleri protesto eden 300 kişilik bir grup, bugün Örebro'da cuma namazı kıldıkları kültür merkezinden çıktıktan sonra karikatürleri yayınlayan yerel Nerikes Allehandas Gazetesi önünde toplanıp protesto gösterisi yaptı. Müslüman gruptan 1 saat önce de iktidar ortağı Folk Parti'nin liberal gençlik örgütü, gazete önünde toplanarak basın özgürlüğü lehinde gösteri gerçekleştirdi. İki gösteri de olaysız geçti.

Bu arada gösterilerin yapıldığı saatlerde İsveçli basın mensupları, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt'e geçen yıl Danimarka'da yaşanan karikatür krizini hatırlatarak, Müslüman ülkelerin İsveç ürünlerine karşı boykot uygulama riski olup olmadığı sordular. Reinfeldt, soruya yanıt verirken, ''Bizim için 2 önemli konu vardır. Biri ülkede bulunan Müslüman, Hristiyan, inanan ya da inanmayan herkesin diyalog içinde birbirlerine saygı duyarak birarada yaşamaları. Biz bu konuda çok ileri gittik ve bunu başardık. Ayrıca bizim için önemli ikinci konu da basın özgürlüğüdür. Basın özgürlüğü, bizim temel ilkelerimizden biridir. Gazetelerde neyin basılacağına, neyin basılmayacağına biz karar veremeyiz'' dedi.

Kaynak: AA