İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif'i Anma Günü

İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif'i Anma Günü

AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan, "İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif'i Anma Günü" vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif'i Anma Günü

AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan, "İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif'i Anma Günü" vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

AK Parti Ankara İl Başkanı Alparslan, İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif'i anmak ve anlamanın büyük bir imkan olduğunu kaydederek "Milletleri millet yapan en önemli değerler, birlik, beraberlik, dil, inanç, vatan, namus, şeref, bayrak, ideal, tarih gibi insani hasletlerdir. Büyük devlet ve millet olmanın göstergelerinden biri de tarihte yaşanan olayları ve insanlarımızı hayırla yad etmektir. Tarih, sadece mazi değil, aynı zamanda yaşadığımız süreçtir. Dolayısıyla ortak hafızalarımızı tazeleyerek, ibret ve

örnekler alarak geleceğimizi en ideal şekilde oluşturma gayretinde olmalıyız" dedi.

Millet olarak her yönden kendimizi ilerletme yolunda azmettiğimiz birlik ve kardeşliğimizi pekiştirmeye çabaladığımız bu süreçte, İstiklal Marşı ve Mehmet Akif'i anmak ve anlamanın önemli olduğunu anlatan

Alparslan, Mehmet Akif'in kalemiyle değil, gönlüyle yazan bir mütefekkir olduğunu vurgulayarak "Devlet olma yolunda ilerlediğimiz günlerde, milli marş ihtiyacı ortaya çıktığında, devletin ileri gelenleri bunu ancak Akif'in yazabileceğine inanmışlardı. Çünkü o, kalemiyle yazmaktan ziyade, gönlüyle, kalbiyle yazan bir şairdir. Şair olmanın çok çok ötesinde bir mütefekkir, bir münevver, bir gönül insanıdır" dedi.

İstiklal Marşı'nın tarihten silinmek istenen bir milletin Kurtuluş Savaşı'nı nasıl kazandığının belgesi olduğuna dikkat çeken Alparslan, sözlerine şöyle devam etti:

"12 Mart 1921 tarihinde TBMM'de oy çokluğuyla, büyük coşku ve alkışlar içinde defalarca okunarak kabul edilen İstiklal Marşı, tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak Kurtuluş Savaşı'nı kazandığının belgesidir. Aynı zamanda bu değerlerle bugünün ve yarının nasıl yaşanması gerektiğinin mesaj ve ilkeleriyle doludur.

Kurtuluş Savaşı'nı ve o günkü ıstırapları bize iyi anlatan, halkın yüreğini dirilten, inanç ve azim veren tarihi bir belge niteliğindedir.

Bu marş sadece edebi bir metin değildir. Bütün milletlerin marşlarının yanında müstesna bir eserdir. Çok az konuyu ittifaka yakın ekseriyetle kabul eden 1. Meclis için İstiklal Marşı, hem bir anlam hem bir ruh, hem de halen devam eden bir tarihin yazılmasıydı.

Ölüm kalım çizgisindeki mücadelede, umutla umutsuzluk arasındaki milletimize, ümit, cesaret ve şuur kazandıran bir haykırış ifadesidir, adeta bir dua gibidir."

İstiklal Marşı'nın zulüm, adaletsizlik ve sömürgeciliğe bir meydan okuma olduğunu dile getiren Alparslan, sözlerini şöyle sürdürdü: "İstiklal Marşı, zulme, adaletsizliğe, sömürgeciliğe adeta bir meydan okumadır. Cumhuriyeti kuran iradenin mahiyetinin anlaşılmasında da bu marş çok önemli bir imkandır. Milletimizin daima ihtiyacı olan milli birlik ve kardeşlik için de, ortak bir ideali ifade eden bir mutabakat belgesidir. Bizi biz yapan değerleri şiirsel bir bütünlük içinde yansıtarak, vatan, hürriyet ve

istiklalin olmazsa olmazlarımız olduğuna işaret eder. Her an dudaklarımızdan dökülen İstiklal Marşı, esasen bir milletin serencamı, bir ülkenin topyekün felsefesidir. Akif'in tüm şiirleri ve fikirleri bizi biz eden, bize ışık tutan, bizim yolumuzu aydınlatan birer meşaledir"

Akif'in Asım modelinin herkese örnek olması gerektiğini ifade eden Alparslan, şunları söyledi: "Mehmet Akif'in ortaya koyduğu Asım ideali, modeli hepimize örnek olması bakımından mesaj verir. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ifadesiyle; 'Asım, gücün, zulmün, zorbalığın karşısında asla boyun eğmeyendir. O, hakikati eğip bükmeyendir. O, şartlar ne olursa olsun, hakkı tutup kaldırandır. Kavgadan değil barıştan, çatışmadan değil kardeşlikten, bencillikten yana değil adalet

ile üretip adalet ile paylaşmaktan yana taraf olandır. Mehmet Akif'in idealindeki Asım'ın işi gönüller kırmak, öfkeyi beslemek, kin gütmek değil, kırık gönülleri kazanmaktır, yaraları sarmaktır."

Mehmet Akif Ersoy'un, işgale karşı çıktığı kadar yoksulluğa karşı da durduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Asım, bu toprakların, bu geniş coğrafyanın adeta vicdanıdır. Kahramanlığı övdüğü kadar geri kalmışlığı yermiştir. Bilimi yücelttiği kadar hikmeti de yüceltmiş, insan merkezli bir medeniyeti övmüştür. Akif, Çanakkale dediği kadar İstanbul, Ankara, İzmir; Kurtuluş Savaşı dediği kadar Filistin, Medine, Kahire demiştir. Pakistan'ı, Bangladeş'i, Kosova'yı, Arnavutluk'u,

Makedonya'yı ve Bosna'yı dilinden düşürmemiştir."

Bu anlamlı günün, birlik ve kardeşliğimizi kuvvetlendirmeye, ülkemizi ilerletme ve aydınlatma yolunda daha çok mesafe kat edilmesine, milletimizin tüm dünya insanlarına örnek ve ülkemizin lider ülke olarak 2023'e en iyi şekilde hazırlanmasına vesile olmasını temenni ediyoruz." - ANKARA