İstiklal Marşı Oratoryosu Başkan Alıcık'ı Ağlattı

İstiklal Marşı Oratoryosu Başkan Alıcık'ı Ağlattı

Vatan şairi Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı İstiklal Marşı'nın kabulünün 92.yıl dönümü Nazilli Belediyesi Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi Tiyatro Salonunda kutlandı.

İstiklal Marşı Oratoryosu Başkan Alıcık'ı Ağlattı

Vatan şairi Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı İstiklal Marşı'nın kabulünün 92. yıl dönümü Nazilli Belediyesi Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi Tiyatro Salonunda kutlandı.

Programda öğrenciler tarafından hazırlanan 'İstiklal Marşı Oratoryosu' izleyenleri duygulandırırken, Belediye Başkanı Haluk Alıcık başta olmak üzere birçok davetlinin gözlerini yaşarttı.

Nazilli Anadolu Sağlık Meslek Lisesi tarafından hazırlanan törene Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, Nazilli Garnizon Komutanı Yarbay Ekrem Turan, Cumhuriyet Başsavcısı Doğan Kaya, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Nazilli İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Seydi Salman, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Ercan, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, okul müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Okul Müdürü Erol Yatağan; "Milletlerin hayatında geleceklerine yön veren önemli olaylar ve abidevi şahsiyetler vardır. Genç nesillerin iyi yetişmesi, geleceğe güvenle bakabilmeleri ve milli şuuru ayakta tutabilmek için bunları hatırlamak gerekir. Ne mutlu bizlere ki İstiklal Marşı'mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından "milli marş" olarak kabul edilişinin 92. yıldönümünü kutlamak ve bağımsızlığımızın simgesi olan 'İstiklal Marşı'mızın' şairi, Cumhuriyet dönemi fikir ve sanat öncülerinden Mehmet Akif Ersoy gibi pak bir ruhu, temiz bir vicdanı yad ederek, onun yüksek ideallerini, davasını, aşkını paylaşıyoruz."

"AKİF'İ HAKKIYLA ANMAK ONA MİNNET BORCUNU ÖDEMEYİ GEREKTİRİR"

Milli birliğimizi güçlendiren, milli duygularımızı coşturan İstiklal Marşı'mız, büyük vatan sevgimizi, paylaştığımız ortak değerlerimizi, ortak ülkümüzü anlatan dizeleriyle Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının en önemli simgelerindendir diyen Yatağan; "Büyük şair Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşı, dünyadaki en haklı, en kutsal savaşlardan birini, sömürgeciliğe karşı verilmiş ilk kurtuluş savaşını, milli haykırışı, direnişi, heyecanı anlatan eşsiz bir eserdir. Mehmet Akif, güçlü anlatımıyla seçkin bir eser oluşturmuş, özlü dizeleriyle milletimizin, ülkesine yönelen tehditlere kararlılıkla direneceğini; bağımsızlığını şartlar ne olursa olsun koruyacağını dünyaya duyurmuştur. İmkansızlıklar içindeki milletimize o çetin koşullarda umut, güven, inanç aşılayan bu dizeler, aynı zamanda Türk Milletinin tarihinden getirdiği yüce kişilik özelliklerini, yüksek ruhunu, saygın ve soylu duygularını, düşüncelerini betimleyen edebi bir anıttır. İstiklal Marşı'ndaki yüce duyguların ve eşsiz anlatımın dayandığı temelleri, Akif'in de içinde olduğu, Milli Mücadele'nin olağanüstü koşullarında ve hiç kuşkusuz büyük şairin taşıdığı yüksek ruhta, vatanperverlikte, ulus ve insanlık onuruna düşkünlüğünde, ayrıca sanat gücünde aramalıdır. Mehmet Akif; edebiyatçı, şair, eğitimci, gazeteci, veteriner-hekim olma özellikleri ile çok yönlü kişiliğine bir de milletvekilliğini eklemiş, böylece toplumsal verimliliğini ve topluma katkılarını üst düzeye çıkarmış, etkileri kendi çağını aşarak günümüze ulaşmış bir Türk aydınıdır. Merhum Akif'i hakkıyla anmak ona minnet borcunu ödemeyi gerektirir. Bu borcu ise onu okuyarak, anlayarak onu hissederek ancak ödeyebiliriz" dedi.

Konuşmaların ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde düzenlenen Resim yarışmasında birinciliği Özel Aydınlık İlkokulundan Sıla Solak, ikinciliği Beşeylül İlkokulundan Ceylin Genç ve üçüncülüğü ise yine Beşeylül İlkokulundan Ayça Ece Erol, Kompozisyon yarışmasında birinciliği 'Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı' eseriyle Özel Bezci Ortaokulundan Deren Sezgin, ikinciliği 'Özgürlüğün Ateşi' eseriyle Cumhuriyet Ortaokulundan Şükran Güraydın ve üçüncülüğü ise 'Bir Marştan Öte' isimli eseriyle Fatih Ortaokulundan Fatma Melisa Karabulut, İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışmasında ise birinciliği Nazilli Menderes Anadolu Lisesi Öğrencisinden Bedirhan Günaydın, ikinciliği Anadolu Öğretmen Lisesinden Olcay Ayaz alırken, üçüncülüğü ise Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesinden Muhammet Irgat elde etmişti. Düzenlenen etkinlikte ise resim, şiir ve İstiklal Marşını güzel okuma yarışmalarında dereceye giren öğrenciler sahneye çağrılarak ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışmasında birinciliği elde eden Bedirhan Günaydın İstiklal Marşı'nı tekrar okuyarak programa katılan yüzlerce kişiyi duygulandırdı.

BAŞKAN ALICIK, BU YIL DA GÖZ YAŞLARINA HAKİM OLAMADI

Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri tarafından sahnelenen'İstiklal Marşı Oratoryosu' salonda bulunan davetlileri duygulandırırken, geçtiğimiz yıl İstiklal Marşını Güzel okuma yarışmasında ilçe birincisi olan Nazilli Anadolu Lisesi öğrencisi Ömer Alp Bozan'ın okuduğu İstiklal Marşı sırasında gözyaşlarını tutamayan Başkan Alıcık bu kez oratoryo sırasında gözyaşlarına hakim olamadı. Drama ve Türkülerle işlenen Oratoryo davetliler tarafından uzun süre ayakta alkışlanırken, programın sonunda protokol üyeleri ve etkinliği düzenleyen ekip hatıra fotoğrafı çekilmeyi ihmal etmedi. - AYDIN