İstiklal Marşı'nın Kabulünün 90. Yıl Dönümü
Haberler » Yerel » İstiklal Marşı'nın Kabulünün 90. Yıl Dönümü - Haberler

İstiklal Marşı'nın Kabulünün 90. Yıl Dönümü

Kütahya'da, İstiklal Marşı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (Tbmm) Kabulünün 90. Yıl Dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Kapsamında Etkinlik Yapıldı.

İstiklal Marşı'nın Kabulünün 90. Yıl Dönümü

Kütahya'da, İstiklal Marşı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kabulünün 90. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü kapsamında etkinlik yapıldı.

Akşemsettin Anadolu İmam Hatip Lisesinin hazırladığı Belediye Kültür Sarayındaki etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Okul Müdürü Ömer Bayram, ilmi değerleri bilme, geçmişteki değerleri tanıma ve onların hatıralarını yad etmenin toplumun her ferdinin görevi olduğunu söyledi.

Genç nesillerin iyi yetişmesi, millet hayatında yeni değerlerin ortaya çıkması, milli değer ve şuurun ayakta tutulmasının ancak bu görevin yerine getirilmesiyle mümkün olacağını ifade eden Bayram, şöyle devam etti:

"Bu büyük Türk milleti, o olumsuz ve en zor şartlar altında bile büyük işler yapmayı başarmış, savaş zamanında o kahramanlıkları barış zamanında ise kültür ve medeniyetleri ile tüm insanlığa örnek olmuştur. İstiklal Marşı milli bir mutabakat belgesidir, milletimizin tarihi ve tarifidir. Sadece bu marşa bakıp tarih içerisinde nereden nereye geldiğimizi, neler için mücadele ettiğimizi, varlık sebeplerimizi anlamamız mümkündür. İstiklal Marşı'ndan söz ederken elbette ki onun şairini anmak gerekir. Zira böyle bir marşı, köklü imanı, etnik kültürü, güçlü kalemi ve milleti ile fikir ruh ve ideal birliği olan bir şair yazabilirdi. Mehmet Akif Ersoy bu yönüyle edebiyat ve fikir hayatımızın müstesna bir ismi olarak bu marşla milli mücadeleyi ebedileştirmiştir. O bu marşta milleti adına konuşmuştur. Bu bakımdan İstiklal Marşı milletin ortak sesidir."

Daha sonra öğrenciler tarafından Mehmet Akif Ersoy'un hayatı, İstiklal Marşı'nın anlamı ve önemi, İstiklal Marşı'nın yazılışının anlatımı, anılarla Mehmet Akif Ersoy sunumları yapılarak, Ersoy'un "Safahat" adlı eserinden bir şiir okundu.

İstiklal Marşı'nın oratoryo gösterisinin de gerçekleştirildiği etkinlik, şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödül verilmesiyle sona erdi.

Şiirde dereceye giren Özel Konuralp İlköğretim Okulundan İrem Kılıç, Orgenaral Asım Gündüz İlköğretim Okulundan Mustafa Berk Tanrıkulu, Atakent İlköğretim Okulundan Rümeysa Nur Küçük, resimde dereceye giren Mehmet Çini İlköğretim Okulundan Enbiye Kaya, Yenidoğan İlköğretim Okulundan Esma Kaygısız, Yenidoğan İlköğretim Okulundan Melike Kurt, kompozisyonda dereceye giren Anadolu Öğretmen Lisesinden Ece Şentürk, Akşemsettin Anadolu imam Hatip Lisesinden Büşra Gedik, Hüsnü Kişioğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesinden Merve Çandarlı'ya ödülleri, Vali Kenan Çiftçi, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu ve Belediye Başkanı Mustafa İça tarafından verildi.

Etkinliği, Vali yardımcısı Cengiz Horozoğlu, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Torun, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler izledi.

- KÜTAHYA

Kaynak: AA

Manşet

Haberler