"İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü" programı
Advertisement

"İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü" programı

Anadolu Ajansı / Faruk Küçük - Haberler | Güncel

Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak, Elazığ ve Mardin'de 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla program düzenlendi.

Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak, Elazığ ve Mardin'de 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla program düzenlendi.

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çok amaçlı konferans salonunda düzenlenen programda, günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'un hayatını konu alan kısa film gösterimi yapıldı.

İstiklal Marşını en güzel okuma yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini Kulp Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mustafa Gözlet tarafından verildi.

Resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyelerini de Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin İşler, Tabur Komutanı Binbaşı Durmuş Kıran, İlçe Emniyet Amiri Selim Toptan verildi.

Şırnak

Şırnak'ta da Şehri Nuh Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda etkinlik düzenlendi.

Programda konuşan Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, İstiklal Marşının büyük bir eser olduğunu ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'u saygı ve rahmetle yad ettiklerini söyledi.

Pehlivan, "Ne mutlu bizlere. Ne mutlu bize ki böyle asil, korkusuz, cesaretli, böyle inançlı bir milletin evlatlarıyız." diye konuştu.

Programa, Belediye Başkanı Mehmet Yarka, İl Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali İhsan Ersoy, Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Al, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Tamer Bilecan, İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, kamu kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Cizre ilçesinde de Milli Eğitim Müdürlüğü, Cizre Belediyesinin desteğiyle klip hazırladı.

Klipte, öğretmenler, öğrenciler, kolluk kuvvetleri, sağlık çalışanları ilçenin farklı mekanlarında İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını seslendirdi.

Milli Eğitim Müdürlüğü ve Belediyenin sosyal medya hesabından paylaşılan klip, büyük beğeni topladı.

Batman

Batman'ın Gercüş ilçesinde de Hükümet Konağı bahçesinde tören düzenlendi.

İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, Yatılı Bölge Ortaokulu Öğretmeni Feyzullah Araz, günün anlam ve önemini anlattı.

Törene, Kaymakam Mevlüt Şekerci, Belediye Başkanı Gündüz Günaydın, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Hakan Arıkan, İlçe Emniyet Amiri Can Akkuş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şahabeddin Konakçı, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Siirt

Siirt'in Eruh ilçesinde de 75. Yıl Vakfı Ortaokulu tarafından organize edilen program Halk Eğitim Merkezi Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Programa "İstiklal" adlı filmin gösterimi yapıldı, okullar arası yapılan kompozisyon, şiir ve resim dallarında dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

Programa, Eruh Kaymakamı Ali Erdoğan, Eruh Belediye Başkanı Cevher Çiftçi, Garnizon Komutanı Selami Keskin, kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Elazığ

Elazığ'ın Keban ilçesinde de Hacı Fevzi Efendi Konferans Salonu'nda Halk Eğitim Müdürlüğü işaret dili kursiyerlerinin eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Programda, Keban Musa Coşkun Ortaokulu Öğretmeni Mervenur Sertkaya'nin günün anlam ve önemi hakkında bir konuşma yaptı.

Ana Okulu öğrencisi Miray Nur Polat'ın İstiklal Marşını ezbere okuması salonda beğeni topladı.

Mehmet Akif Ersoy konulu resim, şiir ve kompozisyon dalında düzenlenen yarışmalarında dereceye giren öğrencilere çeşitli ödülleri Keban Kaymakamı Hasan Akbulut ve Belediye Başkan Fethiye Atlı tarafından verildi.

Mardin

Mardin'in Mazıdağı ilçesinde de Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen programda, "Mehmet Akif Ersoy" konulu sinevizyon gösterimi yapıldı ve müzik öğretmenleri tarafından günün anlamına binaen ürküler seslendirildi.

"Bir Dava Adamı Mehmet Akif Ersoy" temalı kompozisyon ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediye verildi.

Programa, Mazıdağı Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Muhsin Duran Kalkan ve davetliler katıldı

'İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü' programı
'İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü' programı
'İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü' programı
'İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü' programı

Kaynak: Anadolu Ajansı / Faruk Küçük

Manşet Haberler

title