İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Etkinlikleri

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Etkinlikleri

Mersin'in Alt Birim Toroslar Belediyesi'nin Düzenlediği "İstiklal Marşı'nı En Güzel Okuma" Yarışmasında, Öğrenciler İstiklal Marşı'nı Gözyaşları İçinde Okudu.

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Etkinlikleri

Mersin'in alt birim Toroslar Belediyesi'nin düzenlediği "İstiklal Marşı'nı en güzel okuma" yarışmasında, öğrenciler İstiklal Marşı'nı gözyaşları içinde okudu.

İstiklal Marşı'nın kabulünün 87. yıldönümü dolayısıyla Toroslar Belediyesi tarafından düzenlenen ve Mersin genelindeki tüm ilköğretim okullarından 1, 2, 3, 4 ve 5. sınıflarda okuyan toplam 207 öğrencinin katıldığı yarışma, Toroslar Belediyesi Ayışığı Konferans ve Düğün Salonu'nda yapıldı. Milli Şair Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan ve bağımsızlık destanını dile getiren "İstiklal Marşı'nı en güzel okuma" yarışmasına öğrencilerin yanı sıra Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, belediye meclis üyeleri, muhtarları, okul idarecileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen ve edebiyat öğretmenlerinin yer aldığı 3 kişilik jüri tarafından yapılan yarışma, okuyucuların ezber, vurgu, jest, mimik ve telaffuz yönleriyle 5 kriterde değerlendirildi.

19 Mayıs İlköğretim Okulu korosunun İstiklal Marşı'nı okumasının ardından bir konuşma yapan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, belediyeler arasında ilk kez düzenledikleri yarışmaya gösterilen yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yeni nesillere nesillere vatan sevgisini ve milli duyguları yerleştirmeyi görev bildiklerini ifade eden Tuna, "Bu amaçla düzenlediğimiz yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. 'Tarihini bilmeyenlerin coğrafyasını başkaları çizer' sözünden hareketle coğrafyamızı başkasına çizdirmemek için çocuklarımızın tarihini iyi bilmesi ve buna göre çok çalışması gerekir" dedi.

Kalabalıkları millet yapan bazı değerler olduğunu söyleyen Tuna, şöyle devam etti:

"Bu değerlerimiz; milli kültürümüz, tarih şuurumuz, maneviyatımız, bağımsızlığımızın sembolü al bayrağımız, Misak-ı Milli sınırları içerisinde çizilmiş vatan toprağımız. İşte bu değerlerimizi yaşayıp yaşatmazsak millet olma özelliğimiz de kaybolur. Biz, Toroslar Belediyesi olarak bu değerleri yaşatmak adına bir takım sosyal etkinlikler düzenliyoruz. Amacımız, genç nesillere tarih şuurumuzu, manevi değerlerimizi öğretmek, onların yaşamasına vesile olmak." Konuşmanın ardından her öğrencinin İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını okumasıyla gerçekleşen yarışmada duygular doruğa çıkarken, okuyucular ve dinleyiciler zaman zaman göz yaşı döktü.

Akşam geç saatlere kadar devam eden yarışmanın ödülleri 24 Mart 2008 tarihinde Kültür Merkezi'nde, Toroslar Belediyesi'nce düzenlenecek Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü Anma Programı'nda verilecek.

(HK-MT-Y) 12.03.2008 18:22 TSİ