İstiklal Marşı'nın kabulü kutlandı

İstiklal Marşı'nın kabulü kutlandı

İstiklal Marşı'nın kabulünün 87. yıl dönümü Kars'ın Sarıkamış ilçesinde düzenlenen törenlerle kutlandı.

İstiklal Marşı'nın kabulü kutlandı

İstiklal Marşı'nın kabulünün 87. yıl dönümü Kars'ın Sarıkamış ilçesinde düzenlenen törenlerle kutlandı.

Sarıkamış Belediyesi'ne ait düyün salonunda İstiklal Marşı'nın kabulünün 87. yıl dönümü münasebetiyle tören düzenlendi. 29 Eylül İlköğretim Okulu'nun düzenlediği törene Kaymakam Rahmi Köse, Belediye Başkanı İlhan Özbilen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun?un yanı sıra daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenin açılışında konuşan okul müdürü Murat Ejder, şöyle konuştu: "Bugün burada ulusal kurtuluş savaşımızın ruhunu yansıtan İstiklal Marşımız'ın kabulünün 87. yıl dönümünü kutlamak için toplanmış bulunuyoruz. Milli marşımızın yazıldığı tarihlerde yurdumuzun büyük bir bölümü işgal altındaydı. Tam o sırada milli direnişi uyandıracak, halkı şahlandıracak bir şeye ihtiyaç vardı. Bu İstiklal Marşı idi. Bu marşın mükâfatı çok büyüktür. Bu marşın karşılığı istiklal, kan, gözyaşı, kurtuluş ve namus gözüyle baktığımız vatanımız olacaktır. İstiklal Marşı dikkatli okunduğunda ve incelendiğinde yakın tarihimizdeki kurtuluş mücadelesini bünyesinde taşıdığı açıkça görülmemektedir. Bizler anne babalar ve eğitimciler olarak İstiklal marşımız konusunda daha hassas davranmalı çocuklarımıza bu marşın mana derinliğine varmalarını sağlamalıyız."

Programda Mehmet Akif Ersoy'un hayatını konu alan slayt ve oratoryo gösterilerini sunulurken vatandaşlar duygulu anlar yaşadı.

Programda İstiklal Marşı'nı güzel okuyan öğrencilere Belediye Başkanı İlhan Özbilen tarafından hediyeler verildi.

Kaynak: CHA