İstiklal Marşı nedir? İstiklal Marşı'nın kabulü nasıl oldu? İstiklal Marşı'nın yazarı ve bestecisi kim? İstiklal Marşı'nın 10 kıtası!

İstiklal Marşı nedir? İstiklal Marşı'nın kabulü nasıl oldu? İstiklal Marşı'nın yazarı ve bestecisi kim? İstiklal Marşı'nın 10 kıtası!

Milli birlik ve beraberliğimizi pekiştiren, milli mücadele döneminin zorlu yıllarının ruhunu taşıyan İstiklal Marşı ile ilgili merak edilen her şey haberimizde.

12.03.2020 08:36 | Son Güncelleme: 12.03.2020 08:36
İstiklal Marşı nedir? İstiklal Marşı'nın kabulü nasıl oldu? İstiklal Marşı'nın yazarı ve bestecisi kim? İstiklal Marşı'nın 10 kıtası!

Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin milli marşı olarak kabul edilen İstiklal Marşı 12 Mart 1921 kabul edildi. Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşı hakkında merak edilenler ve 10 kıtasının tamamı yazımızda.

İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ

Milli Mücadele'nin en yoğun olduğu dönemlerde Türk milletinin milli duygularını ifade edecek, bağımsızlık ve mücadele azmini arttıracak, halkın birlik ve beraberlik duygularını pekiştirecek bir milli marş yazılması için Maarif Vekaleti tarafından 1921'de bir yarışma düzenlenmiştir.

Maarif Vekaleti tarafından düzenlenen yarışmaya 724 şiir ile katılım gerçekleşti. Yarışmayı kazanan şiire para ödülü konuldu. Ödüllü bir yarışma olduğu için bu yarışmaya katılmak istemeyen Mehmet Akif Ersoy, Maarif Vekili Hamdullah Suphi'nin teşviki ile yarışmaya katıldı. Mehmet Akif Ersoy kaleme aldığı Kahraman Ordumuza adlı şiir ile yarışmayı kazandı ve şiiri milli marş olarak kabul edildi.

9 dörtlük ve 1 beşlikten oluşan şiirin ilk iki dörtlüğü İstiklal Marşı'nın güftesi olarak söylenmektedir.

Mehmet Akif Ersoy

MEHMET AKİF ERSOY KİMDİR?

Mehmet Akif Ersoy, 1873 yılında İstanbul'da doğmuştur. Annesi Buhara göçmeni Emine Şerif Hanım, babası ise Kosova'lı İpekli Tahir Efendi'dir.

İlköğrenimine Fatih'te Emir Buhari Mahalle Mektebi'nde başlayan Mehmet Akif, ortaöğrenimini ise Fatih Merkez Rüştiyesi'nde tamamladı. Yükseköğrenimi için dönemin gözde okullarından Mülkiye İdadisi'ne kaydolan Mehmet Akif bu okulu yarıda bırakarak, bir an önce meslek sahibi olmak isteği sebebiyle Ziraat ve Baytar Mektebi'ne kaydoldu. Öğrencilik yıllarında çeşitli dergilerde şiir ve yazılar yayınladı.

Eğitimini bitirdikten sonra (Ziraat Bakanlığı) Orman ve Vaadin ve Ziraat Nezareti'nda memur hayatına görevli müfettiş olarak başladı. Memuriyet hayatı boyunca başta İstanbul, Rumeli, Anadolu, Arnavutluk ve Arabistan'da bulundu. Edebiyat öğrenmenliği de yapan Mehmet Akif şiir yazmaya devam etti. Servet-i Fünun dergisinde şiir ve yazıları yayınlandı.

Siyasi hayatın içerisinde de yer alan Mehmet Akif, II. Meşrutiyet'in etkisi altında kaldı. Bu yıllarda istibdat olarak adlandırılan dönemin en şiddetli muhaliflerinden birisi olmuştur. Aynı zamanda halkı aydınlatmak için Recaizade Ekrem, Abdülhak Hamid, Süleyman Nazif, Cenap Şahabettin gibi isimler ile beraber çalışmalar yürütmüştür. Bu dönemlerde Teşkilât-ı Mahsusa ve Dâr-ül Hikmet-il İslâmiye Cemiyeti'ne de girmiş ve faaliyetlerde bulunmuştur.

Millî Mücadele'ye şair, hatip, seyyah, gazeteci ve siyasetçi olarak katılan Mehmet Akif, I. Meclis'e Burdur milletvekili olarak katılmıştır. İstiklal Madalyası'na layık görülen Mehmet Akif Ersoy 1922 yılında sağlık gerekçesi ile milletvekilliğinden istifa etmiştir. Mevcut siyasi durumdan duyduğu rahatsızlıktan dolayı Mısır Hıdivi Abbas Halim Paşa'nın daveti üzerine Mısır'a gitmiş ve yaşamının bir dönemi bu ülkede geçmiştir.

Siroz hastalığına yakalanan Mehmet Akif, 17 Haziran 1936'da tedavi için İstanbul'a döndü. 27 Aralık 1936 tarihinde İstanbul'da, Beyoğlu'ndaki Mısır Apartmanı'nda hayatını kaybetti. Edirnekapı Mezarlığı'na defnenildi. Kabri iki yıl sonra üniversiteli gençler tarafından yaptrılmıştır. Mezarı 1960'ta yol inşaatı nedeniyle kabri Edirnekapı Şehitliği'ne nakledildi.

İstiklal Marşı'nın Osmanlıca Metni

İSTİKLAL MARŞI NASIL BESTELENDİ VE KİM BESTELEDİ?

Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı'nın milli marş olarak kabul edilmesinden sonra şiirin bestelenmesi için yeni bir yarışma düzenlendi. Bu yarışmaya toplamda 24 besteci katıldı. Ankara'da 1924 yılında seçici kurul Ali Rıfat Çağatay'ın bestesini kabul etti. 1930 yılına kadar çalınan bu beste 1930 yılında değiştirilerek Cumhurbaşkanlığı Orkestrası Şefi Zeki Üngör'ün hazırladığı beste kullanılmaya başlandı.

Bu marşın armonileşmesini Edgar Manas, bando düzenlemesini ise İhsan Servet Künçer yapmıştır.

İSTİKLAL MARŞI'NIN 10 KITASI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.

O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;

O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!

Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?

Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...

Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!

Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.

Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,

Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.

Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,

'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.

Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.

Doğacaktır sana va'dettigi günler hakk'ın...

Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:

Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.

Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:

Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?

Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!

Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,

Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:

Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.

Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,

Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,

Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,

Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;

O zaman yükselerek arsa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!

Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.

Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:

Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Abone Ol:
Google'da Takip Et
Paylaş:
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Şu an buradasınız: İstiklal Marşı nedir? İstiklal Marşı'nın kabulü nasıl oldu? İstiklal Marşı'nın yazarı ve bestecisi kim? İstiklal Marşı'nın 10 kıtası! - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10.4.2020 03:39:32. #1.14#
title