İstiklâl Caddesi'nin Sesi Sergisi Açıldı

İstiklâl Caddesi'nin Sesi Sergisi Açıldı

22.09.2011 14:18 | Son Güncelleme: 22.09.2011 16:00
İstiklâl Caddesi'nin Sesi Sergisi Açıldı

Yapı Kredi Kültür Merkezi, 12. İstanbul Bienali ile eş zamanlı olarak ses getirecek bir enstalasyona ve sergiye ev sahipliği yapıyor.

Bu sergi projesi kapsamında 17 Eylül'den itibaren Yapı Kredi Kültür Merkezi'nin Galatasaray'a bakan cephesinde mimari yapıyı görsel performansla aktif hale getiren bir enstalasyon sergileniyor. Bu enstalasyonda Taksim'den Tünel'e kadar olan yolda kaydedilen ses dalgaları, ışık huzmeleriyle 3 boyutlu olarak binanın 200 m2'lik dış cephesine yansıtılıyor. Türünün bu ölçekteki ilk örneği olan enstalasyonun sergisi 20 Eylül Pazartesi günü Yapı Kredi Kültür Merkezi binasının dış cephesinde yapılan görsel bir şovla açıldı. İstiklal Caddesi'nin Sesi sergisi 13 Kasım'a kadar görülebilir.

Dün Beyoğlu'nu ziyaret edenler Yapı Kredi Kültür Merkezi binasının Galatasaray Meydanı'na bakan cephesinde görsel bir şov izledi. Türkiye'de ilk defa yapılan ve sanatçı Refik Anadol ile mimar Alper Derinboğaz'ın birlikte hazırladığı bu sıra dışı gösteri, İstiklal Caddesi'ni bir gösteri merkezine çevirdi.

İstiklal Caddesi'ndeki mekân ve ses arasındaki ilişkiyi inceleyen Aktif Strüktürler v1.1: Akustik Formasyon/ İstiklâl Caddesi sergisinin açılışı ise aynı saatlerde Yapı Kredi Kültür Merkezi'nin birinci katında yapıldı. Katılımın yoğun olduğu sergide Kasım ayının ortasına kadar sürecek olan enstalasyonun üretim süreci ve çeşitli denemelerini anlatan mimari ve görsel/işitsel çalışmalar incelenebilecek.

Binanın 200 m2'lik dış yüzeyini kaplayan enstalasyon; klasik anlamda mimari detayları değil, sesin mekâna etkisini inceliyor. Mimari tasarım ile görsel/işitsel performans, birbirinden bağımsız iki ayrı sanat formu olmasına karşın, son yıllarda birbiri içinde eriyen yeni bir alan tanımlamaya başladı. Sonuç ise bu sergide olduğu gibi, izleyiciye yeni deneyimler sunuyor.

Bu performans bilim ve sanatın birlikteliğini vurgularken, İstiklâl Caddesi'nin çok renkli ve hareketli tarihine eklenen yeni bir sanat eseri olarak hafızalarda yer edinecek.

Görsel/işitsel performans mantığı mimariye nasıl aktarılıyor?

Türkiye'de ilk kez denenen bu yöntemle İstiklâl Caddesi'nin özel olarak alınmış ses kayıtları haritalandırılarak mimari bir yapıya dönüştürüldü. Proje; mekân, ışık, görsel/işitsel performans arasındaki etkileşimi araştırıyor. Bu tür çalışmanın ilk örneği, ses ve mimari arasındaki ilişkiyi anlatan bir enstalasyon 1958 yılında Brüksel'deki Dünya Fuarı'nda gerçekleştirilmişti: Philips Pavyonu'nda düzenlenen gösteri, yaratıcısı Le Corbusier tarafından "elektronik bir şiir"olarak nitelendirilmişti.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: İstiklâl Caddesi'nin Sesi Sergisi Açıldı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 19.10.2020 19:29:15. #1.14#
title