İstihdam Protokolü

25.08.2010 20:53 | Son Güncelleme: 25.08.2010 20:53
İstihdam Protokolü

Gazi Üniversitesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ostim Organize Sanayi Başkanlığı 'İstihdam İçin Mesleki Eğitim Düzenlenmesi'ne Yönelik Protokol İmzaladı

Gazi Üniversitesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve OSTİM Organize Sanayi Başkanlığı 'İstihdam İçin Mesleki Eğitim Düzenlenmesi'ne yönelik protokol imzaladı.

Gazi Üniversitesi Rektörü Rıza Ayhan, Senatosu Salonu'nda düzenlenen protokol imza töreninde, yaptığı konuşmada, Gazi Üniversitesinin şehir üniversitesi olduğunu, bu nedenle öğrencilerin hem şehrin hem de üniversitenin imkanlarını kullanabildiklerini söyledi.

21. yüzyıl üniversitelerinin önemli bir fonksiyonunun sanayi ile üniversitenin iş birliğini sağlamak olduğunu belirten Ayhan, '11 yıl önce Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ortak mesleki eğitim verme imkanı bulduk. Kimisi bu kurslara hobi olarak katıldı kimisi de mesleki açıdan katıldı. Şimdi bu ortaklığa OSTİM de katılıyor. Buralarda eğitim gören öğrenciler iş bulacaklar. Bunu tek başımıza yapamazdık' dedi. Rektör Ayhan, ilerleyen safhasında, Milli Eğitim Bakanlığının da bu projeye dahil olacağını söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de Büyükşehir Belediyesi Teknik Eğitim Kurslarında (BELTEK) 11 yılda 88 bin öğrencinin eğitim gördüğünü ifade ederek, 'Kursiyerlerin yüzde 50'sinden fazlası üniversiteli. Teorilerini bu kurslarda pratiğe dönüştürdüler. Bugün projenin en önemli ayağı elde edildi. Kursiyerler pratik yapma imkanı bulacaklar. Önemli olan Ankara'da istihdamın sağlanmasıdır' dedi.

Güzel bir projenin tarafı olmaktan memnun olduğu söyleyen OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ise işveren ile iş arayanı buluşturabileceklerini söyledi.

İş arayanlarla işçi arayan firmaların kayıtlarının tutulduğunu ifade eden Aydın, 'Sanayide en önemli unsur arz ile talebi buluşturacak bir ihtiyacın gerekliliğiydi. OSTİM olarak bunu yapabileceğimizi düşünüyoruz. İnsanlara iş öğretmek, balık tutmasını öğretmek en önemli, en hayırlı iştir' dedi.

Konuşmalardan sonra Ayhan, Gökçek ve Aydın iş birliği protokolünü imzaladı.

Bu iş birliği ile sanayicinin talepleri doğrultusunda kurslar açılacak, BELTEK kurslarını başarıyla tamamlayan öğrencilerin, OSTİM İstihdam Ofisi aracılığı ile iş bulma imkanı sağlanacak.

(TOL-SA) - ANKARA

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title