İstihdam Paketi Taslağı Grup Başkanvekillerinde

İstihdam Paketi Taslağı Grup Başkanvekillerinde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sırasıyla MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ve DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş'ı Makamlarında Ziyaret Ederek, İstihdam Paketine İlişkin Taslağı Sundu.

İstihdam Paketi Taslağı Grup Başkanvekillerinde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sırasıyla MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ve DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş'ı makamlarında ziyaret ederek, istihdam paketine ilişkin taslağı sundu.

Çelik, işsizlik sorununun çözümünde elbirliği arayışında olduğunu belirterek, grupların tasarıya katkı vermesini beklediğini söyledi.

MHP'li Vural, Türkiye'nin en önemli sorununun işsizlik olduğunu belirterek, ''MHP olarak her zaman sorumlu bir muhalefet anlayışı içerisinde, önerilerimizi paylaşacağız. Amacımız daha fazla insanımıza istihdam sağlamak. Olumlu adımların ve gelişmelerin her zaman yanında olacağız'' dedi.

CHP'li Kılıçdaroğlu, taslağın kendilerine iletilmesini, siyasetin saydamlaşması açısından önemli bulduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, ''İstihdam konusunda 6. yılda böyle bir önerinin gelmesi bizi sevindirdi. Biz daha önce bu tür önlemlerin alınmasını beklerdik. Ama yine de önemli bir çaba... Türkiye'de kronikleşen işsizliğe çözüm getirecekse, CHP olarak bunu memnuniyetle karşılarız'' diye konuştu.

DTP'li Demirtaş da istihdam paketiyle ilgili hazırlanan tasarının toplumun yararına dönüşmesi için Komisyon ve Genel Kurul aşamasında pozitif eleştiri ve katkılarını sunacaklarını bildirdi.

-Sorulara yanıt-

MHP, CHP ile DTP Grup Başkanvekillerini ziyaret ederek, istihdam paketine ilişkin taslağı kendilerine ileten Çelik, görüşmelerin ardından gazetecilerin taslağa ilişkin sorularını cevaplandırdı.

İstihdam paketi içinde, zorunlu istihdamla ilgili düzenleme getirildiğini bildiren Çelik, ''Özürlü istihdamıyla ilgili işveren payı, Hazine tarafından karşılanacak. Hükümlü zorunlu istihdamı yasadan çıkarılacak. Hükümlü ve terör mağduru olanların istihdamı kamuya bırakılacak'' dedi.

''Alt işveren'' olarak bilinen taşeron firmaların Tuzla'daki kazalarda gündeme geldiğini belirten Çelik, istihdam paketi içinde yer alan alt işverenlerde mesleki eğitimin zorunlu hale getirileceğini söyledi.

Çelik, nitelikli iş gücü için İşsizlik Fonundan ciddi bir kaynak transferini gerçekleştireceklerini kaydetti. Çelik, ''Amacı olmayan, hedefini gerçekleştirmeyecek eğitimlere artık kaynak transferi olmayacak'' dedi.

İstihdam paketinde idari bazı düzenlemelere de gidileceğini vurgulayan Çelik, Çalışma Bakanlığından işyeri kurma izni alma şartını kaldıracaklarını bildirdi.

GAP'la ilgili düzenlemeye de gidildiğini kaydeden Çelik, ''İşsizlik Fonundaki devlet payının 2008'den sonraki 5 yıllık nemasını GAP ve kalkınmada öncelikli yörelerdeki sosyal amaçlı projelerde kullanmak için devlet hazine payının nemasını aktaracağız. Ana para aynen kalacak. İşsizlik fonundaki 33 katrilyon içindeki 8 katrilyon liralık kamu payının önümüzdeki 5 yıllık nemasını, GAP ve benzeri projelere yönelik kullanacağız.''

''Genç istihdam'' konusun, paketin önemli ayaklarından birisini oluşturduğunu belirten Çelik, ''Vergilerini, primlerini zamanında ödeyenler, kayıt dışı çalıştırmayan işverenlere 5 puanlık indirimi, teşvik olarak vermiş olacağız. Yürütme tarihini ekim ayının başı olarak düşünüyoruz'' diye konuştu.

Çelik, taslağın sivil toplum örgütlerine de göndermeye başladıklarını belirterek, tasarının birkaç gün içinde Meclise sunulacağını, Komisyonun gündemine ise önümüzdeki hafta alınmasını beklediklerini söyledi.

Kaynak: AA