İşte İlk Savaş Gemimiz 'Milgem'

İşte İlk Savaş Gemimiz 'Milgem'

Türkiye'nin ilk Savaş gemisi "Milgem" görücüye çıktı

İşte İlk Savaş Gemimiz 'Milgem'

İstanbul Tuzla'da yapımı süren ve 50 Türk firması ile Deniz Kuvveleri Komutanlığı tarafından yapılan Türk savaş gemisi 'Heybeliada' isimli korvet "Milli Gemi" (MİLGEM) ilk kez İDEF 11 Savunma Sanayi Fuarı kapsamında görücüye çıktı.

İstanbul Tuzla'da yapımı süren ve 50 Türk firması ile Deniz Kuvveleri Komutanlığı tarafından yapılan 'Heybeliada' ismi verilen MİLGEM, İDEF'11 Savunma Sanayi Fuarı? kapsamında Beylikdüzü sahilinden yaklaşık 5 mil ötede görücüye çıktı. Sahilde düzenlenen tanıtım törenine Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Deniz Eğitim Komutanı Koramiral Bülent Bostanoğlu ve fuar için Türkiye'ye gelen dış ülke temsilcileri katıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Dizayn Kurgu Ofisi Müdürü Yüksek Mühendis Kıdemli Albay Ahmet Çakır, MİLGEM'in tanıtımını yaptı.VECDİ GÖNÜL: "İLK DEFA TÜRKİYE'DE HARP GEMİLERİ ÖZEL SEKTÖR TARAFINDAN YAPILIYOR"

Gazetecilere gemi hakkında bilgi veren Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, "Deniz Kuvvetlerimizin İDEF fuarında ön plana çıkarttığı gemilerin başında MİLGEM gemisi var. Bu Deniz Kuvvetlerinin keşif ve denizaltı savunması için tamamen yerli imkanlar ve yerli projelerden biri olan iki gemiden biridir. Bunlar tamamen 12 korvet olacak. 29 mil hızı var. 2 bin 300 ton ağırlığında. İlk defa Türkiye'de harp gemileri özel sektör tarafından yapılıyor. MİLGEM de 50 kadar firma bir araya geldi ve Deniz Kuvvetlerimizin araştırma ve geliştirmesiyle Tuzla'da yapılıyor ve 'Heybeliada' ismini taşıyor. Birinci gemimiz olan Heybeliada'nın, Temmuz ayında teslimi düşünülüyor. İkinci gemi olan 'Büyükada'nın çalışması ise devam ediyor" dedi. Ardından bakan Gönül ve beraberindekiler Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait tekne ile denize açıldı ve 5 mil uzaklıktaki 'MİLGEM'i yaklaşık 15 metre uzaklıktan inceledi. Denizin dalgalı olması nedeniyle MİLGEM'in içine girilmezken, önümüzdeki günlerde MİLGEM'in içinin de tanıtılması planlanıyor.

MİLGEM'İN ÖZELLİKLERİ

MİLGEM, olası savaş durumunda, düşmana daha çok yaklaşabiliyor. Örneğin, bir savaş gemisi daha uzaktan tespit edilirken, MİLGEM, düşmana daha çok yaklaştığı zaman ancak belirlenebilecek. MİLGEM adı verilen 'Heybeliada' isimli savaş gemisi, firkateynlerden biraz daha küçük. Ancak firkateynler gibi savaş donanımı mevcut. İzmir bölgesinde görev alması planlanan Heybeliada korveti, Temmuz ayında göreve başlayacak.