İstanbul: Zeytinburnu'da Bina Çökmesi

İstanbul: Zeytinburnu'da Bina Çökmesi

Zeytinburnu'da Meydana Gelen Göçükte Enkaz Altında Kalan Babanın Kurtarılması İçin Başlatılan Çalışmalar Aralıksız Sürdürülüyor. Arama ve Kurtarma Çalışmaları İçin Olay Yerine Çok Sayıda İtfaiye Ekibi Sevk Edildi.

İstanbul: Zeytinburnu'da Bina Çökmesi

Zeytinburnu'da meydana gelen göçükte enkaz altında kalan babanın kurtarılması için başlatılan çalışmalar aralıksız sürdürülüyor. Arama ve kurtarma çalışmaları için olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.

Zeytinburnu Yenidoğan Mahallesi 49 numara üzerinde meydana gelen göçükte, 6 kişilik aileden baba Haluk Yanık ve kızı Handan Yanık enkaz altında kalmıştı. Handan Yanık, itfaiye ekipleri tarafından kurtarılarak yaralı olarak Çapa Tıp Fakültesi'ne kaldırılmıştı. Handan Yanık'ın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Halen enkaz altında kalan baba Haluk Yanık'ın kurtarılması için başlatılan yoğun çalışmalar ise sürüyor. İnşaat sahasında yapılan çalışmalar esnasında, yıkılan 3 katlı binada sadece Yanık ailesinin 6 ferdinin yaşadığı öğrenildi.

Bu arada, Zeytinburnu Belediyesi tarafından verilen yıkılabilir raporunun ardından binanın boşaltıldığı ancak Yanık ailesinin bu karara rağmen evlerini terk etmedikleri öğrenildi. Yaşanan çökmenin ardından yapılan araştırmada anne Muazzez Yanık'ın işte olduğu olay esnasında, baba Haluk Yanık ile kızı Handan Yanık'ın evde bulundukları tespit edildi. Olay esnasında evlerinin önünde oynayan 13 yaşındaki Gözde Yanık'ın şans eseri olaydan yara almadan kurtulduğu belirtildi. Oğul Yılmaz Yanık ise, evine geldikten sonra babasının göçük altında kaldığını öğrendi. Büyük panik yaşayan Yılmaz, babasının kurtarılması için uzun süre kurtarma çalışmalarına yardımcı oldu.

Öte yandan mahalle sakini Ahmet Arslan, olayla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Arslan, "Bu bina alel acele kelepirden yapılmış bir bina. Çökeceğini de tahmin ediyorduk. İçeride iki aile yaşıyordu. Bizim bu yan tarafta bulunan binalar da risk altında olabilir. Derme çatma bir binaydı, çökeceği önceden belliydi" diye konuştu.

Kurtarma çalışmalarına İstanbul, Bakırköy, Kocasinan ve Zeytinburnu İtfaiye ekipleri müdahale ediyor.