İstanbul ve Trakya Çevre Düzeni Planlama Çalışmaları -Çevre ve Orman Bakanı Pepe: -"istanbul'un Tek Başına Planlamasının Yapılmasının Doğru Olmayacağı, Trakya ve Marmara Bölgesi'nin Tamamıyla Birlikte Planlanması Gerektiği Düşüncesiyle Geleceğin İstanbul

İstanbul ve Trakya Çevre Düzeni Planlama Çalışmaları -Çevre ve Orman Bakanı Pepe: -"istanbul'un Tek Başına Planlamasının Yapılmasının Doğru Olmayacağı, Trakya ve Marmara Bölgesi'nin Tamamıyla Birlikte Planlanması Gerektiği Düşüncesiyle Geleceğin İstanbul

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, İstanbul'un Tek Başına Planlanmasının Doğru Olmayacağını, Trakya ve Marmara Bölgesi'nin Tamamıyla Birlikte Planlanması Gerektiğini Söyledi.

İstanbul ve Trakya Çevre Düzeni Planlama Çalışmaları -Çevre ve Orman Bakanı Pepe: -

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, İstanbul'un tek başına planlanmasının doğru olmayacağını, Trakya ve Marmara Bölgesi'nin tamamıyla birlikte planlanması gerektiğini söyledi.

Bakan Pepe, İstanbul ve Trakya Çevre Düzeni planları ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezinde düzenlenen toplantıya katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da katıldığı basına kapalı toplantının başında gazetecilere açıklama yapan Pepe, İstanbul'un çevre düzeni planı yapılması konusunda bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında yaklaşık 1.5 yıl önce bir protokol yaptıklarını hatırlattı.

Protokol doğrultusunda dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki çalışma gruplarından birisini oluşturarak İstanbul özelinde çevre düzeni planı çalışmasını adım adım yaptıklarını belirten Pepe, bu çalışmanın sonuna gelindiğini ve sonuçta Türkiye ve İstanbul'a yakışan bir çalışma gerçekleştiğini söyledi.

Bu çalışmanın tek başına İstanbul bağlamında ele alınması durumunda ''sağının solunun eksik kalacağını, ya ayağının topal ya kolunun kısa veya uzun olacağını'' vurgulayan Pepe, İstanbul metropolünü, Marmara Bölgesi'nden veya Türkiye'den ayrı düşünmenin mümkün olamayacağına dikkati çekti.

Bakan Pepe, şunları kaydetti:

''İstanbul'un tek başına planlamasının yapılmasının doğru olmayacağı, Trakya ve Marmara Bölgesi'nin tamamıyla birlikte planlanması gerektiği düşüncesiyle geleceğin İstanbul ve Marmara'sını şimdiden nasıl hazır hale getirebileceğimizin çalışmasını yapıyoruz.

Bölge genelinde İstanbul'u konumlandırmanın, planlama mantığı açısından daha doğru olacağını, bir bütünlük arz edeceğini, plancı arkadaşlarımız, hocalarımız, başkanımız ve bizim de görüşlerimiz bu noktada kesiştiğinden, İstanbul'u Trakya ile Marmara'nın tamamıyla birlikte düşünecek bir konsepti nasıl hayata geçirebiliriz, bunu nasıl planlayabiliriz? Geleceğin İstanbul ve Marmara'sını bu şekilde nasıl şimdiden hazır hale getirebiliriz? Bu toplantının ana fikri budur.''

Planlama kapsamında, fiziki yakınlık itibarıyla Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, Bilecik, Düzce, Sakarya ve Kocaeli illerinin yerel yönetimlerinin İstanbul ile sıkı bir işbirliği ve koordinasyona girmelerinin gerektiği, İstanbul'un potansiyelini bu bölgeye yayarak yığılmaları sıçramalara dönüştürmek bakımından bu işbirliğinin çok önem taşıdığı yolunda değerlendirmeler yapıldığı bildirildi.