İstanbul ve Kocaeli'yi Yerin Altında Birleştirecek Metro Projesi İçin Geri Sayım Başladı

İstanbul ve Kocaeli'yi Yerin Altında Birleştirecek Metro Projesi İçin Geri Sayım Başladı

İstanbul ve Kocaeli'yi yerin altından birleştirecek metro projesinde geri sayım başladı. Kocaeli'nin Gebze-Darıca ilçeleri arasında hayata geçirilecek insansız metro hattının temeli 20 Ekim'de atılacak. Proje tamamlandığında İstanbul'daki metro hattına entegre edilecek.

Kocaeli'nin Gebze-Darıca ilçeleri arasında hayata geçirilecek insansız metro hattında temel atılıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan proje tamamlandığında İstanbul'daki metro hattına entegre edilmesi planlanıyor. Hayata geçirilecek metro hattının temeli 20 Ekim'de atılacak.

16 BİN ARACIN TAŞIDIĞI YOLCUYU TEK BAŞINA TAŞIYACAK

Gebze-Darıca metro hattı Gebze OSB'den başlayıp, Darıca Sahil'de sona erecek. Artan nüfusun ulaşım ihtiyacını karşılaması hedeflenen metro hattı ile karşılıklı seferlerde 64 bin yolcu taşınması bekleniyor. 16 bin aracın taşıdığı yolcuyu tek başına taşıyacak metro hattı, zaman, akaryakıt ve parklanma gibi giderlerden tasarruf sağlayacak.

GEBZE-AYRILIKÇEŞME ARASI 60 DAKİKA OLACAK

2 milyar 690 milyon TL'ye ihale edilen hattın 15,6 kilometrelik metro hattının 14,7 kilometresi tünel 900 metresi hemzemin olarak inşa edilecek. 90 saniye aralıklarla sefer yapılacak. 4 araç bu hatta görev yapacak. Sürücüsüz olarak planlanan metro sistemi, 12 istasyondan oluşacak. Metro hattı ile 1 saat süren Gebze OSB-Darıca sahili arasındaki mesafe 19 dakikaya inecek. İstanbul'la entegrasyon tamamlandığında ise Gebze-İstanbul Ayrılıkçeşme arası 60 dakika, Sabiha Gökçen Havalimanına 30 dakikada ulaşım sağlanabilecek.

TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Hayata geçirilecek Gebze- Darıca metro hattının tanıtım lansmanı ise büyük bir katılımla gerçekleşti. Ev sahibi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karasomanoğlu'nun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, ilçe belediye başkanları, Kocaeli milletvekilleri, il protokolü ve çok sayıda iş adamı katıldı. Tanıtım toplantısında konuşan Başkan Karasomanoğlu, "Metro hattı ile karşılıklı seferlerde 64 bin yolcu taşınması bekleniyor" dedi.

KOCAELİ'DEKİ GÜNLÜK YOLCULUK SAYISI 8 MİLYONU AŞACAK

Yatırımın aynı zamanda onlarca sektöre ve onlarca işletmeye can suyu olacağını belirten Karaosmanoğlu, "Proje binlerce vatandaşımıza iş, aş, istihdam olacak. Koşuyoruz, değer üretiyoruz, çalışıyoruz. Biliyoruz ki çalışınca oluyor. 2023 yılı hesaplamalarına göre Kocaeli'deki günlük yolculuk sayısı 8 milyonun üzerinde olacak. Gebze, Darıca, Çayırova, Dilovası'nın yerleşik nüfusu yaklaşık 800 bin. Bu bölgenin günlük nüfusu ise 2 milyon. 1 milyon 200 bin kişi, bu bölgelere sabah giriyor, akşam çıkıyor. Şehrimizin gelişmesinin önünde, Böyle yoğun bir trafik engeli var" diye konuştu.

KOCAELİ VE İSTANBULU YERİN ALTINDAN DA BİRLEŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ"

Yapılan yolların ve yatırımların bir süre sonra yetersiz kaldığını ifade eden Karaosmanoğlu, "Lastik tekerli toplu taşıma araçları, Otobüsler, minibüsler, servis araçlarıyla bu ihtiyacı karşılamak mümkün değil. Tek çözüm, toplu taşımanın omurgasını yerin altına almak. Bu da ancak metro ile mümkün. Metro hattımızla, Kocaeli ve İstanbul'u yerin altından da birleştirmeyi hedefliyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile bu amaçla ortak çalışmalar yapıyoruz. Metro hattımız, İstanbul Metrosu'na da entegre olacak" şeklinde konuştu.