İstanbul: Van Der Lınden, Başkan Topbaş ile Yemekte Buluştu

İstanbul: Van Der Lınden, Başkan Topbaş ile Yemekte Buluştu

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (Akpm) Başkanı Rene Van Der Linden, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) İçin Hayati Önemi Olduğunu Düşündüğünü Vurgulayarak, "Demokratik Bir İslam Ülkesi ve Dünyada Tek. Ben, Müzakere Sürecini Sekteye Uğratacak Her Şeye Karşıyım" Dedi.

İstanbul: Van Der Lınden, Başkan Topbaş ile Yemekte Buluştu

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Rene Van Der Linden, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) için hayati önemi olduğunu düşündüğünü vurgulayarak, "Demokratik bir İslam ülkesi ve dünyada tek. Ben, müzakere sürecini sekteye uğratacak her şeye karşıyım" dedi.

Rene Van Der Linden ve beraberindeki Hollandalı iş adamlarından oluşan heyet, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş tarafından Sait Halim Paşa Yalısı'nda verilen akşam yemeğine katıldı. İstanbul'da çok seçkin iş adamlarıyla görüşme fırsatı bulduklarını ifade eden Van Der Linden, buraya gelmeden önceki ve şimdiki izlenimlerinin farklı olduğunu söyledi. Van Der Linden, İstanbul'a yeniden geleceğini belirterek, "Ben zaten bir Türk dostuyum" diye konuştu.

Van Der Linden, yanlış anlamaları kaldırmanın tek yolunun diyalogdan geçtiğini vurguladı. Bazı şeyleri bir günde değiştirmenin mümkün olmadığını ifade eden Van Der Linden, Avrupa ülkelerinin bazılarının, AB'ye üye olmak isteyen ülkelere kendi gözleriyle baktıklarını, bir anda kendileriyle aynı konuma gelmelerini istediklerini aktararak, "Bu mümkün değil, adil de değil" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin AB üyeliği sürecine de değinen Van Der Linden, şunları söyledi:

"Türkiye'nin, AB için hayati önemi olduğunu düşünüyorum. Demokratik bir İslam ülkesi ve dünyada tek. Jeopolitik açıdan, demokratik bir İslam ülkesi olarak bu, dünyada tek. Bunun altını çizmek gerekir. Tüm dünya, tüm Müslüman ülkeler ve Ortadoğu için Türkiye inanılmaz bir model ve biz, Türkiye ve Rusya olmadan Ortadoğu'yu çözemeyiz. AB üyesi ülkelerin bu durumu iyi değerlendirmesini istiyoruz. Bugün biz Avrupalılar'ın da sabırlı olması gerekiyor."

Kendi yaptığı eleştirilerin yapıcı olduğuna işaret eden Van Der Linden, Türkiye'nin AB'ye, AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Van Der Linden, "Biz ve onlar demeyi bırakıp, biz ortağız demeliyiz. Ben, müzakere sürecini sekteye uğratacak her şeye karşıyım" dedi.

AB olarak süreci sürdürmeleri gerektiğini vurgulayan Van Der Linden, "Yola devam edin mesajı vermeliyiz. Asıl önemli olan sürecin sürmesi. Tabii ki hızlandırmayı hepimiz istiyoruz ama zorlamaya gerek yok. 2015, 2018, 2022. Bence fark etmez. Önemli olan aramızdaki güven ve verilen sözlere bağlı kalınması" diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş da Türkiye'nin dış ticaretinin yarısından fazlasını Avrupa ülkeleriyle gerçekleştirdiğine dikkat çekerek, tam üyelik yolunda hızla ilerlendiğini anlattı. Topbaş, "Umuyorum ki, süreç mümkün olduğunca çabuk sonuçlanır ve her iki taraf da memnun olur" şeklinde konuştu.

Ankara'nın siyasal, İstanbul'un ise ekonomik anlamda Türkiye'nin başkenti olduğunu ifade eden Topbaş, İstanbul'un, dünyanın yeni finans ve yatırım merkezlerinden biri olarak öne çıktığını vurguladı. İstanbul'un, yerel düşünüp küresel oynayan yatırımcılar için önemli bir merkez olduğuna işaret eden Topbaş, Hollandalı iş adamlarını İstanbul'da yatırım yapmaya çağırdı. Topbaş, yatırımlara her türlü desteği vermeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA